Boeing i DARPA stworzą samolot pionowego startu

Boeing i DARPA stworzą samolot pionowego startu
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

29.08.2014 12:28, aktual.: 29.08.2014 13:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Boeing otrzymał kontrakt opiewający na sumę 9.4 mld dol. na rozwój samolotu pionowego startu i lądowania Phantom Swift. Ma się to odbyć w ramach realizowanego przez DARPA programu X-Plane, którego celem jest skonstruowanie następcy maszyn V-22 Osprey.

Boeing podpisał kontrakt opiewający na sumę 9.4 mld dol. na rozwój samolotu pionowego startu i lądowania Phantom Swift. Ma się to odbyć w ramach realizowanego przez DARPA programu X-Plane, którego celem jest skonstruowanie następcy maszyn V-2. Osprey.
Program, w który wpompowano dotąd ok. 13. mln dol., znajduje się obecnie w fazie opracowania wstępnych projektów. Pierwszy lot nowej maszyny ma się odbyć w 2017 lub 2018 r. Dofinansowanie otrzymane właśnie przez Boeinga jest przeznaczone na wstępny projekt oraz jego udoskonalenie, modelowanie i symulacje, konfigurację płatowca i testy komponentów. Co ciekawe, Phantom Swift został już przetestowany w locie, tyle że w znacznie mniejszej skali. Boeing wykonał model, mający 17 proc. jego wielkości, przy pomocy wirtualnego projektowania i druku 3D.
Prototyp mają napędzać konwencjonalne silniki turbowałowe General Electric CT7-8 i ma być docelowo wyposażony w napęd elektryczny nowej generacji. Maszyna będzie posiadać cztery otunelowane wirniki, z których dwa odwracalne znajdą się na końcach skrzydeł, a dwa w kadłubie. Ładunek ma być przenoszony między kadłubowymi wirnikami w trzech ładowniach.

Samoloty tworzone w ramach X-Plane mają osiągać prędkość przelotową 560-74. km/h przy maksymalnej masie startowej 4,5-5,5 tony. DARPA dąży również do tego, żeby doskonałość aerodynamiczna nowych maszyn wyniosła 10, czyli dwa razy więcej, niż w przypadku obecnych pionowzlotów. Nie wiadomo jeszcze, czy chodzi o samoloty załogowe, czy nie wymagające pilota, jednak wstępnie wybrano tę drugą opcję.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)