Mniejsza sprzedaż komputerów PC w 2012 r. niż przewidywano

Mniejsza sprzedaż komputerów PC w 2012 r. niż przewidywano27.08.2012 12:21
Mniejsza sprzedaż komputerów PC w 2012 r. niż przewidywano
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Firmy analityczne rewidują swoje prognozy na 2012 rok - zostanie kupionych mniej komputerów PC, będzie też mniej chętnych na notebooki i ultrabooki niż pierwotnie przewidywano.

Zdaniem analityków powodem tego jest odroczenie wejścia na rynek Windows 8 i ultrabooków oraz kryzys gospodarczy i strach przed nim.

Według magazynu "Computerworld" I półrocze 201. roku zawiodło ekspertów rynku informatycznego. Z obliczeń analityków z firmy IDC wynika, że w całym 2012 roku zostanie zakupionych mniej komputerów stacjonarnych oraz małych i średnich serwerów niż przewidywano. Wzrost rynku obliczany jest obecnie na 0,9 proc., co jak przyznają analitycy, jest wartością nienotowaną od czasu kryzysu 2008 roku. W 2011 roku rynek komputerów PC urósł o 1,7 proc.

Do zniechęcenia konsumentów, poza trudną sytuacją spowodowaną kryzysem oraz obawami, że rozleje się on na cały świat, przyczyniły się także opóźnienia we wprowadzaniu nowych rozwiązań w dziedzinie oprogramowania i sprzętu.

Opóźnienie wprowadzenia na rynek nowego systemu operacyjnego Microsoftu –. Windows 8 – oraz mieszane recenzje z testowania jego wersji beta spowodowało, że potencjalni klienci odroczyli decyzje o zakupie nowych komputerów. Taki sam był efekt opóźnienia we wprowadzaniu na rynek nowych, wydajnych i przenośnych ultrabooków. W tym przypadku decyzje o zakupie odroczyły firmy, a część z nich zdecydowała się na tablety.

Łącznie globalna sprzedaż sprzętu komputerowego w 201. roku, według IDC, sięgnie 367 mln sztuk. Wzrośnie udział sprzętu mobilnego – tabletów i komputerów przenośnych, których zostanie sprzedanych 241 mln sztuk. Analitycy oceniają, że rynek może się poprawić w 2013 roku, osiągając roczny wzrost sprzedaży rzędu 6,5 proc., bowiem znajdą się na nim wszystkie zapowiadane obecnie nowe technologie, jednak analitycy ABI Research w swoim komunikacie z połowy sierpnia nazywają te obliczenia „opartymi na zbyt wątłych przesłankach”.

Według portalu "The Register" analitycy dostrzegają również słabnący popyt na komputery w regionach Azji i Pacyfiku, Europy Środkowej i Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki, Ameryki Środkowej, gdzie dotąd znajdowało się najwięcej kupujących. Na rynkach tych prawdopodobnie w końcu roku wysyłka wzrośnie tylko o 2,5 proc. w stosunku do 201. roku. W 2011 roku wzrosła ona o 11 proc. w stosunku do roku 2010.

Na rynkach USA i Europy Zachodniej coraz mniej firm i klientów indywidualnych kupuje nowe komputery; w USA wysyłka spadnie prawdopodobnie pod koniec roku o 3,7 proc. w stosunku do końca roku 2011. Komputery są już drugi rok z rzędu rzadko kupowanym elementem wyposażenia uczniów, mimo iż ich ceny spadły do najniższego poziomu od dwóch lat.

Jak twierdzą analitycy IDC, obecnie użytkownicy firmowi nie chcą kupować już nowych komputerów, zaś użytkownicy indywidualni kupują raczej tablety i smartfony, oglądając przed wydaniem każdego dolara i euro i raczej nie decydując się obecnie na poważniejsze zakupy. Zdaniem analityków w latach 2013–201. światowa sprzedaż komputerów PC wzrośnie o 7,1 proc.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)