Młodzi Polacy: To obciach nie ściągać!

Młodzi Polacy: To obciach nie ściągać!

Młodzi Polacy: To obciach nie ściągać!
22.04.2009 14:31

Ściąganie filmów, muzyki, a przede wszystkim seriali to już
nie tylko moda, ale w pewnych kręgach wręcz towarzyski obowiązek. To
nowy element savoir-vivre'u

*Ściąganie filmów, muzyki, a przede wszystkim seriali to już nie tylko moda, ale w pewnych kręgach wręcz towarzyski obowiązek. To nowy element savoir-vivre'u - wynika z badań wykonanych na zlecenie dziennika Metro. *
Według raportu firmy Symantec zajmujemy już szóste miejsce w światowym rankingu nielegalnie ściąganych plików. Polskę wyprzedzają tylko USA, Wielka Brytania, Kanada, Hiszpania oraz Brazylia, a jeśli chodzi o liczbę ściąganych gier komputerowych, jesteśmy już drudzy na świecie.

Z badań "Pokolenie wyżu demograficznego", przeprowadzonych na zlecenie dziennika Metro wśród dwudziesto- i trzydziestolatków, wynika, że ściągania z Internetu nie traktujemy jako kradzieży. Z kolei z "Diagnozy Internetu 2009" widać, że również programy komputerowe ściągamy bez zażenowania i właściwie nie interesujemy się, czy plik jest do pobrania za darmo, czy za opłatą. się osobny, i coraz poważniejszy, problem stanowi ściganie nielegalnych kopii seriali telewizyjnych.

Wymiana seriali generuje 50 procent ruchu wszystkich plików w Internecie - mówi specjalizujący się w badaniach Internetu dr Mirosław Filiciak ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Z jego analiz wynika, że coraz więcej młodych ludzi ogląda seriale telewizyjne nie w telewizorze, ale w internecie (aż 87 proc. osób do 24. roku życia). Chcemy znać losy bohaterów ulubionych seriali natychmiast. - Gdy na imprezie opowiadamy coś, na co inni czekają, to jesteśmy w centrum zainteresowania – uważa dr Jarosław Milewski, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i jeden z współautorów "Diagnozy Internetu 2009".

*Najczęściej ściągane seriale zagraniczne: *"Dr House" - 48 proc.
"Gotowe na wszystko" - 27 proc.
"Chirurdzy" - 22 proc.
"Prison break" - 21 proc.

*Najczęściej ściągane polskie seriale: *"Świat według Kiepskich" - 27 proc.
"Włatcy móch" - 26 proc.
"Kryminalni" - 19 proc.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (167)