Miasto przyszłości dla bogaczy. Zbudują je właściciele Google'a

Miasto przyszłości dla bogaczy. Zbudują je właściciele Google'a
Źródło zdjęć: © Sidewalk Labs
Arkadiusz Stando

26.06.2019 11:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Alphabet, czyli korporacja będąca właścicielem Google'a, chce zbudować smart-dzielnicę o powierzchni 1,4 kilometra. To bardzo solidnie przygotowany projekt, którego plany liczą aż 1500 stron.

Już kilka miesięcy temu Alphabet informował o planach zbudowania niewielkiego osiedla o powierzchni zaledwie 5 hektarów. Miało się znajdować w nadmorskiej części Toronto. Dzisiaj projekt okazuje się być znacznie większy. Smart-dzielnica ma osiągnąć rozmiary niewielkiego miasta. Aż ponad 140 hektarów.

Projektem przewodzi Daniel Doctoroff. To postać doskonale znana w Ameryce Północnej. Przez 7 lat piastował urząd zastępcy burmistrza Nowego Jorku. Od 2009 roku Doctoroff był także prezesem znanej na całym świecie firmy medialnej Bloomberg.

Dzisiaj Daniel Doctoroff prowadzi spółkę o nazwie Sidewalk Labs. Jej głównym celem jest budowa dzielnicy o nazwie "Innovative Development and Economic Acceleration", w skrócie: IDEA. Ma to być inteligentne miasto zbudowane według najbardziej ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań.

Obraz
© Sidewalk Labs

W mieście przewiduje się tylko i wyłącznie drewniane budynki. Na drodze nie znajdziecie samochodów. Podróżowanie po dzielnicy ma odbywać się wyłącznie za pomocą transportu publicznego (być może autonomicznego), rowerów oraz hulajnóg elektrycznych.

Alphabet ma przeznaczyć na budowę smart-dzielnicy 1,3 miliarda dolarów. Ale to dopiero początek. Według analityków, do 2040 roku rozwój mini-miasta może pochłonąć nawet 38 miliardów dolarów. Niewykluczone, że w mieście pojawią się także autonomiczne auta, które według Alphabety mają do 2035 stać się już powszechnym środkiem transportu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)