Massachusetts chce Open XML

Massachusetts chce Open XML

04.07.2007 13:30

Władze amerykańskiego Massachusetts zaproponowały dodanie stworzonego przez Microsoft standardu Open XML do listy zaakceptowanych przez stan otwartych formatów wymiany dokumentów. Propozycja taka znalazła się w projekcie dokumentu Enterprise Technical Reference Model 4.0 - ma on zostać oficjalnie zaakceptowany pod koniec lipca.

Do 20 lipca można zgłaszać propozycje co do treści projektu - później zastanie on przyjęty przez władze stanu i stanie się oficjalnym spisem standardów dokumentów wykorzystywanych w korespondencji urzędowej.

_ "Open XML spełnia wyznaczone przez nas kryteria "otwartego standardu". Ma on też odpowiednie wsparcie branżowe" _ - komentuje Bethann Pepoli, szef Massachusetts Information Technology Division ( ITD ). Autorzy projektu przypominają, że format ten obsługiwany jest przez wiele różnych aplikacji, nie tylko autorstwa Microsoftu - m.in. OpenOffice Novell Edition, NeoOffice 2.1 oraz, rzecz jasna, MS Office 2007. Wkrótce ma się też pojawić WordPerfect 2007 Corela, również obsługujący Open XML. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż Microsoft udostępni użytkownikom zestaw narzędzi, umożliwiających korzystanie z nowego formatu również w starszych wersjach MS Office.

Bethan Pepoli mówi, że nic jeszcze nie jest przesądzone - może się bowiem zdarzyć, że ktoś zgłosi zastrzeżenia i Open XML zostanie wykreślony z treści projektu. Przedstawiciel stanu przyznaje jednak że jest to mało prawdopodobne i format Microsoftu raczej zostanie zaakceptowany przez władze Massachusetts.

Finalna wersja dokumentu Enterprise Technical Reference Model 4.0 będzie zawierała szczegółowe informacje o tym, z jakich formatów dokumentów mogą korzystać urzędy podczas kontaktów z obywatelami. Już teraz w Massachusetts wykorzystywany jest "otwarty" format ODF - jeśli propozycje zawarte w projekcie ETRM 4.0 zostaną zaakceptowane, wkrótce dołączy do niego również Open XML Microsoftu.

Warto przypomnieć, że Massachusetts jest obecnie jedynym amerykańskim stanem, który zdecydował się na "przejście" na otwarte standardy. Podobne działania próbowano podjąć także w Connecticut, na Florydzie, w Oregonie oraz Teksasie - tam jednak propozycje te zostały odrzucone.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)