Mars 2020. Wszystko, co musisz wiedzieć o misji

Ilustracja przedstawia start rakiety AtlasV, na której szczycie znajduje się łazik Perserverance
Ilustracja przedstawia start rakiety AtlasV, na której szczycie znajduje się łazik Perserverance
Źródło zdjęć: © NASA
Bolesław Breczko

30.07.2020 12:52, aktual.: 01.03.2022 13:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Misja kosmiczna Mars 2020 rozpoczyna się 30 lipca 2020 wystrzeleniem rakiety z łazikiem Perseverance. Ten będzie szukał na czerwonej planecie śladów życia, spróbuje wytworzyć powietrze oraz przetestuje, czy w atmosferze Marsa da się latać.

Głównym zadaniem misji Mars 2020 jest poszukiwanie na czerwonej planecie śladów prehistorycznego życia. Po tym, jak łazik Curiosity znalazł na Marsie ślady węgla i wody naukowcy z NASA doszli do wniosku, że jest taka możliwość.

- Na pewno byłoby to wielkie wydarzenie, bo okazałoby się, że pierwszy raz odkryjemy życie poza Ziemią - wyjaśnia Adam Dąbrowski, specjalista w Departamencie Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej w rozmowie z Karoliną Modzelewską. - Może się okazać, że życie istniało najpierw na Marsie, a potem przyleciało na Ziemię. Z drugiej strony może być tak, że życie ewoluowało na Marsie zupełnie równolegle.

Łazik Perseverance, który jest młodszym bratem Curiosity, został wyposażony m.in. w specjalistyczne przyrządy, 19 kamer, mikrofon, pokładowe laboratorium, wiertło do pobierania próbek. Wszystko to ma mu pomóc w znalezieniu śladów życia. Perseverance zabierze na Marsa także helikoper, więcej o samym łaziku przeczytacie w tym artykule na Gadżetomanii.

Chociaż na Marsie nogi nie postawił jeszcze człowiek, to robotów wysłaliśmy tam całkiem sporo. Cały czas ślady swoich kół zostawia na nim bliźniaczy Curiosity, a wcześniej szlaki przecierały inne misje i łaziki. O wszystkich przeczytacie w tekście Łukasza Michalika.

Misja Mars 2020 startuje o godzinie 13.50 polskiego czasu. Można będzie ją oglądać na żywo tutaj.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także