Małe zwierzę nazwane na cześć Grety Thunberg. Nie należy do uroczych okazów

Małe zwierzę nazwane na cześć Grety Thunberg. Nie należy do uroczych okazów

Małe zwierzę nazwane na cześć Grety Thunberg. Nie należy do uroczych okazów
Źródło zdjęć: © Getty Images | Minas Panagiotakis / Stringer
Karolina Modzelewska
25.10.2019 19:04, aktualizacja: 25.10.2019 21:56

Nietypowe wyróżnienie spotkało nastoletnią działaczkę klimatyczną – Gretę Thunberg. Dziewczynka zyskała nową imienniczkę, a dokładniej mówiąc imiennika. Jest nim… niewielki owad.

Londyńskie Muzeum Historii Naturalnej ogłosiło, że niewielki gatunek chrząszcza nazwano „Nelloptodes gretae”. Na cześć 16-letniej działaczki klimatycznej Grety Thunberg.

Zwyczajny okaz, nietypowa nazwa

Michael Darby, pracownik naukowy muzeum, znalazł chrząszcza w swojej wielomilionowej kolekcji zwierząt. Zdecydował, że nazwie go „Nelloptodes gretae”. Wszystko po to, aby wyrazić uznanie dla "wybitnego wkładu" Thunberg w podnoszenie świadomości na temat problemów środowiskowych.

Nietypowe wyróżnienie to kolejny dowód uznania dla dokonań i odwagi Thunberg. Nie tak dawno mówiło się, że nastolatka może wygrać pokojową Nagrodę Nobla. Tak się jednak nie stało, a Nobel w tej kategorii powędrował do premiera Etiopii –Abiy Ahmed'a Ali'ego.

Owad z Afryki

Chrząszcz „Nelloptodes gretae” to niewielki owad. Jego ciało ma długość mniejszą niż 1 milimetr. Zwierzę nie posiada oczu ani skrzydeł. Okaz należy do kolekcji pochodzącej z lat 60. XX wieku. Odkryto go w próbkach ziemi pobranych w stolicy Kenii – Nairobi. W 1978 roku chrząszcz został przekazany londyńskiemu Muzeum Historii Naturalnej.

Obraz
© East News | MICHAEL DARBY/AFP/East News

„Nelloptodes gretae” należy do rodziny chrząszczy Ptiliidae, która obejmuje jedne z najmniejszych owadów na świecie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)