Małe zwierzę nazwane na cześć Grety Thunberg. Nie należy do uroczych okazów

Małe zwierzę nazwane na cześć Grety Thunberg. Nie należy do uroczych okazów25.10.2019 19:04
Małe zwierzę nazwane na cześć Grety Thunberg. Nie należy do uroczych okazów
Źródło zdjęć: © Getty Images | Minas Panagiotakis / Stringer

Nietypowe wyróżnienie spotkało nastoletnią działaczkę klimatyczną – Gretę Thunberg. Dziewczynka zyskała nową imienniczkę, a dokładniej mówiąc imiennika. Jest nim… niewielki owad.

Londyńskie Muzeum Historii Naturalnej ogłosiło, że niewielki gatunek chrząszcza nazwano „Nelloptodes gretae”. Na cześć 16-letniej działaczki klimatycznej Grety Thunberg.

Zwyczajny okaz, nietypowa nazwa

Michael Darby, pracownik naukowy muzeum, znalazł chrząszcza w swojej wielomilionowej kolekcji zwierząt. Zdecydował, że nazwie go „Nelloptodes gretae”. Wszystko po to, aby wyrazić uznanie dla "wybitnego wkładu" Thunberg w podnoszenie świadomości na temat problemów środowiskowych.

Nietypowe wyróżnienie to kolejny dowód uznania dla dokonań i odwagi Thunberg. Nie tak dawno mówiło się, że nastolatka może wygrać pokojową Nagrodę Nobla. Tak się jednak nie stało, a Nobel w tej kategorii powędrował do premiera Etiopii –Abiy Ahmed'a Ali'ego.

Owad z Afryki

Chrząszcz „Nelloptodes gretae” to niewielki owad. Jego ciało ma długość mniejszą niż 1 milimetr. Zwierzę nie posiada oczu ani skrzydeł. Okaz należy do kolekcji pochodzącej z lat 60. XX wieku. Odkryto go w próbkach ziemi pobranych w stolicy Kenii – Nairobi. W 1978 roku chrząszcz został przekazany londyńskiemu Muzeum Historii Naturalnej.

289829025290419194
Źródło zdjęć: © East News | MICHAEL DARBY/AFP/East News

„Nelloptodes gretae” należy do rodziny chrząszczy Ptiliidae, która obejmuje jedne z najmniejszych owadów na świecie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)