Lepszy internet za niewielkie pieniądze – wzmacniacze Wi-Fi do 200 zł

Lepszy internet za niewielkie pieniądze – wzmacniacze Wi‑Fi do 200 zł

Lepszy internet za niewielkie pieniądze – wzmacniacze Wi-Fi do 200 zł
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | Milosbeo
Sylwia Ścibak
29.05.2018 11:45

Nie wyobrażamy sobie dziś życia bez bezprzewodowego internetu, jednak i on ma swoje wady. Tego typu połączenie czasem się zrywa, bywa bardzo niestabilne i irytująco wolne. Jeśli źródłem tych problemów jest niewystarczająca jakość sygnału, wtedy można zaopatrzyć się we wzmacniacz.

Kiedy przyda się wzmacniacz Wi-Fi?

Standardy sieci bezprzewodowej Wi-Fi wykorzystują do komunikacji fale radiowe o określonych częstotliwościach, które są podatne na zakłócenia. Zakłócenia te wywoływane są zwykle przez np. inne urządzenia, które korzystają z tej samej częstotliwości, sieci sąsiadów z bloku, a nawet materiały z jakich skonstruowany jest budynek. Często też w grę wchodzi odległość od routera oraz umiejscowienie go w pomieszczeniu. Jeśli więc mamy powtarzający się problem z jakością połączenia, możemy spróbować postawić router w innym miejscu (jeśli mamy taką możliwość), zmienić kanał naszej sieci albo skorzystać ze wzmacniacza sygnału.

Wzmacniacz ma za zadanie poprawić jakość połączenia, a więc poszerzyć zasięg i zwiększyć przepustowość. Stąd też często przydaje się w dużych domach, gdzie zasięg jest ograniczony względem miejsc, w których chce się korzystać z internetu (np. altanka w ogrodzie), a jakość połączenia spada wtedy, kiedy wiele osób korzysta z internetu w tym samym czasie. Urządzenie to ma zwykle kształt kostki, którą podłącza się do gniazdka, a jego działanie polega na przechwyceniu sygnału pochodzącego z routera, wzmocnieniu go i przesłaniu dalej. Często zawiera też antenki (zwykle dwie), które oczywiście służą poszerzeniu zasięgu.

Jaki wzmacniacz wybrać?

Przy wyborze wzmacniacza warto skupić się szybkości transmisji danych oraz na paśmie przenoszenia danych. Szybkość transmisji jest zależna przede wszystkim od tego, w jakim celu chcemy korzystać z internetu, ale im jest ona większa, tym sygnał jest mocniejszy (urządzenia tego typu zwykle mają 300 Mbps, ale można znaleźć również takie, które zapewniają prędkość nawet do 2000 Mbps). Do grania w gry sieciowe czy do ściągania dużych plików warto wybrać egzemplarz z jak najszybszą prędkością transmisji danych. Jeśli chodzi o pasmo przenoszenia, to warto wybierać takie urządzenia, które obsługują dwa pasma: 2,4 GHz oraz 5 GHz. Te są na chwilę obecną najefektywniejsze.

Obraz
© Fotolia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)