Kosmiczny długopis. Niezawodny sprzęt w każdych warunkach

Kosmiczny długopis. Niezawodny sprzęt w każdych warunkach
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

06.11.2019 12:19, aktual.: 06.11.2019 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Elegancki i klasyczny – taki powinien być doskonały długopis, który chcesz wręczyć komuś w prezencie. Jeśli obdarowywana osoba ma go nosić zawsze przy sobie, musi być również wytrzymały. Jeszcze lepiej, jeśli ma kilka ciekawych "bajerów" w zanadrzu.

Warto zainwestować w jedną z bardziej znanych marek długopisów, które nadają się do pisania w każdych warunkach. Niepozorne urządzenie będzie w stanie pisać zarówno w ekstremalnym upale, jak i siarczystym mrozie. Równie dobrze sprawdzi się na suchej powierzchni, a nawet podczas pisania pod wodą. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pisać nim nawet "do góry nogami".

Sekret tkwi we wkładzie

Prędzej czy później każdy normalny długopis przestanie pisać, gdy ustawi się w takiej pozycji. Tusz odpływa z końcówki na dno wkładu, a osoba trzymająca długopis będzie w stanie napisać jedynie kilka słów, nim kulka wyschnie. Tymczasem dobrej jakości długopisy przeznaczone do pisania w każdych warunkach łatwo rozwiązują ten problem.

Kulka wykonana z węglika wolframu jest sztywno umieszczona w ramie i nie przeskakuje podczas pisania. To dzięki zastosowaniu tego materiału długopis jest w stanie pisać w skrajnie wysokich i niskich temperaturach. W procesie produkcji końcówki długopisu zakrzywia się nie tylko zewnętrzną, ale również wewnętrzną obręcz mocującą kulkę, dzięki czemu nie porusza się do góry i do dołu pod wpływem nacisku. Takie umiejscowienie nie przeszkadza w pisaniu, kulka sunie po rozmaitych powierzchniach bez problemu sprawiając, że pisanie nie sprawia problemu, a linia zawsze ma taką samą grubość.

Obraz
© Shutterstock.com

Nieruchoma kulka pozwala na wtłoczenie do wkładu tuszu pod ciśnieniem. Podczas produkcji jest on kompresowany przy pomocy azotu. Azot, w przeciwieństwie do powietrza, nie wpływa z biegiem czasu na jakość atramentu, nie wysusza go, a co za tym idzie sprawia, że długopis jest niezawodny. Dzięki swoim właściwościom tusz zmienia stan skupienia na bardziej lub mniej gęsty, w zależności od temperatury, co umożliwia pisanie w każdych warunkach.

Długopis, który był w kosmosie

Zaaplikowanie wkładu pod ciśnieniem to nie wszystko, do każdej tuby wkłada się również plastikową kulkę, której zadaniem jest stałe dociskanie tuszu w kierunku końcówki długopisu. Dzięki temu długopis działa niezależnie od grawitacji. Można pisać nim bez problemu zarówno trzymając końcówkę w górze, jak i na przykład… przebywając w kosmosie.

Długopisy do pisania w każdych warunkach pierwotnie powstały jako wyposażenie astronautów udających się w kosmos ponad 50 lat temu. Użycie tradycyjnych długopisów nie wchodziło wtedy w grę ze względu na ich uzależnienie od grawitacji, a grafit obecny w ołówkach mógł być niebezpieczny dla sprzętu lub załogi. Specjalna konstrukcja wykorzystująca tusz pod ciśnieniem rozwiązała ten problem, a długopisy do zadań specjalnych cieszą się popularnością po dziś dzień.

Dzięki obudowie wykonanej z wytrzymałych materiałów, takich jak nierdzewna stal czy aluminium, sprzęt jest nie tylko niebywale wytrzymały, ale również przyciąga oko swoimi walorami estetycznymi. Mimo wykorzystania twardego i gładkiego metalu długopis nie ślizga się w dłoniach. Zawdzięcza to drobnym żłobieniom na wysokości chwytu oraz odpowiedniemu wyważeniu. Dzięki temu nie będziesz mieć problemów z pisaniem nawet wtedy, gdy twoje palce będą wilgotne.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)