Trwa ładowanie...
d33zstb

Konferencja, przedstawienie produktów i... Amazon Echo - pierwsza demonstracja w Europie

Dzisiaj uczestniczyliśmy w konferencji firmy Amazon w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Przedstawiciele firmy pierwszy raz w Polsce zaprezentowali swoje produkty i przybliżyli działalność Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku. Byliśmy też świadkami demonstracji możliwości najnowszego produktu - Amazon Echo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Konferencja, przedstawienie produktów i... Amazon Echo - pierwsza demonstracja w Europie
(Wirtualna Polska)
d33zstb

W kwestii produktów, pojawiły się wszystkie dzieła firmy - czytniki Kindle Voyage, Classic *i *Paperwhite III oraz tablety Fire HD6, HD7 *i *HDX 8.9. Przedstawiciel zademonstrował również wytrzymałość urządzenia Kids Edition - obserwowaliśmy jak tablet poszybował wysoko w górę aby z hukiem spaść na ziemię. Jako, że powstał z myślą o najmłodszych, nie uległ najmniejszemu zniszczeniu. Jego oprogramowanie przystosowane jest specjalnie dla dzieci i takie tez treści im serwuje. Konstrukcja została wzmocniona bardzo mocno przylegającą twardą gumową obudową. Zaprezentowano również telewizję Amazona - Fire TV oraz Fire TV Stick i autorski kontroler do gier.

Pierwsza prezentacja portfolio produktowego w Polsce i pierwsza demonstracja możliwości Echo w Europie

W końcu przyszedł czas na coś ciekawszego i zupełnie nowego. Prezentacja urządzenia w pełni obsługiwanego za pomocą komend głosowych - Amazon Echo. Nad jego głosem pracują specjaliści z Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku. Czym wyróżnia się ta "_ zabawka _"?

 (fot. amazon.com)

Jest to urządzenie, które - w odróżnieniu od smartfonów lub tabletów - nie wymaga tradycyjnej, dotykowej obsługi. Echo wystarczy zapytać o trasę dojazdu, prognozę pogody lub wynik meczu. Dzięki wykorzystaniu chmury urządzenie bardzo szybko znajduje odpowiedzi na pytania i udziela ich kobiecym głosem o imieniu Alexa. Ponieważ Echo korzysta z rozwiązań chmurowych Amazon Web Services, w trakcie pracy uczy się zwyczajów użytkownika i staje się coraz bardziej wydajne w wyszukiwaniu odpowiedzi, a także zapamiętuje preferencje osób korzystających. Dzięki Echo można też słuchać muzyki czy poznać najnowsze wiadomości, a nawet rozjaśnić lub przyciemnić światło w domu. Wszystko to odbywa się bez fizycznego kontaktu z urządzeniem, co pozwala korzystać z niego np. w trakcie wykonywania czynności domowych. Jako pierwsi w Europie byliśmy świadkami tego, jak Alexa radzi sobie z wertowaniem biblioteki muzycznej, serwowaniem informacji na temat artystów (zapytana o Króla Popu uważała co prawda, że wciąż żyje, ale szybko
zmieniła zdanie), opowiadaniem żarcików itp. Wszystko oczywiście w języku angielskim, ale trzeba przyznać, że działanie Alexy jest imponujące. Nie wiem czy można ją nazwać kolejną Siri czy Cortaną tylko od Amazona bo w końcu jej przeznaczenie i możliwości odbiegają od wspomnianych dzieł Apple i Microsoftu. Na stronie Amazona Echo jest dostępne za 179 dolarów, jednak póki co przystosowane jest jedynie do amerykańskiego rynku.

d33zstb

Kolejni specjaliści IT poszukiwani

Amazon poinformował również, że obecnie poszukuje m.in. inżynierów oprogramowania i lingwistów, którzy będą zaangażowani w projekty związane z rozwojem Amazon Echo oraz innych rozwiązań firmy m.in. wykorzystujących technologię syntezy mowy. Opracowywane w Gdańsku technologie mają nie tylko poprawiać komfort użytkowania urządzeń Amazon, ale również stanowić ogromne ułatwienie dla osób niedowidzących –. system jest np. w stanie odczytywać na głos nazwy ikon, po których użytkownik wodzi palcem na ekranie tabletu.

Amazon w Polsce?

Nie teraz. Tej informacji nie uzyskaliśmy podczas konferencji, ale możemy być pewni, że pierwsze spotkanie z dziennikarzami w kraju może stanowić pierwszy krok do lepszej komunikacji firmy z mediami, a co za tym idzie - lepszą promocją nadchodzących działań Amazona.

_ Sebastian Kupski _

d33zstb

Podziel się opinią

Share

d33zstb

d33zstb
Więcej tematów