Jego erupcja niemal zniszczyła ludzkość. To niezwykłe, że nasi przodkowie przetrwali

74 tys. lat temu naszym przodkom udało się przeżyć eksplozję superwulkanu w Indonezji. Naukowcy natrafili na dowody, które pomogły odpowiedzieć na pytanie, jak ludzkość przetrwała tą katastrofę.

Jego erupcja niemal zniszczyła ludzkość. To niezwykłe, że nasi przodkowie przetrwali
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | PAP/EPA
Arkadiusz Stando

15.03.2018 | aktual.: 15.03.2018 16:13

Ogromna eksplozja superwulkanu wysadziła górę Toba i prawdopodobnie pogrążyła świat w wulkanicznej zimie. Trwała dziesiątki lat i spowodowała wyginięcie wielu gatunków. Chmury pyłu przysłoniły całą Ziemię, a w efekcie rośliny nie miały dostępu do promieni Słonecznych. Z drugiej strony znalazły się również dowody obalające tę teorię, więc naukowcy nie mają 100 proc. pewności, jak faktycznie było.

Obraz
© East News

Tak aktualnie wygląda krajobraz, w którym znajdował się wulkan.

Archeolodzy próbują dojść do tego, w jaki sposób ludzkość przetrwała taką erupcję. Sugeruje się, że jednym z miejsc, dzięki którym ludzie przeżyli ten kataklizm były jaskinie, zwane też "kamiennym bunkrem" w Pinnacle Point, niedaleko Mossel Bay, RPA.

Znaleźli tam odłamki naczyń, w których prawdopodobnie ludzie gotowali. W promieniu 10 kilometrów od tego miejsca natrafiono także na przeróżne rodzaje narzędzi wykonanych z kamieni, kości i drewna. Ten "skalny bunkier" był prawdopodobnie zamieszkiwany 50-90 tys. lat temu.

Archeolodzy nie zauważyli żadnych oznak nagłego porzucenia kolonii. Wydaje się, że zamieszkujący ten "bunkier" radzili sobie całkiem dobrze, mimo potencjalnej "wulkanicznej zimy". Kluczowym elementem ich przetrwania mógł być fakt położenia ich kryjówki. Znajdowała się blisko wybrzeża. Prawdopodobnie mieszkańcy przetrwali żywiąc się stworzeniami morskimi. Skorupiaki mają mniejsze potrzeby niż rośliny i zwierzęta żyjące wgłębi lasu.

Mount Toba wyrzuciła ogromne ilości pyłu wulkanicznego w atmosferę. Była to najsilniejsza erupcja w ciągu ostatnich 2 milionów lat i najsilniejsza, odkąd ludzkość pojawiła się w Afryce około 300 000 lat temu. Zdania, co do wpływu erupcji wciąż pozostają podzielone. Jedni naukowcy uważają, że drastycznie obniżyła populację ludzi, a inni twierdzą że tak być nie mogło.

wulkanafrykaindonezja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)