Japoński zegarek z GPS. Sam ustawia godzinę i nie potrzebuje baterii

Japoński zegarek z GPS. Sam ustawia godzinę i nie potrzebuje baterii

Japoński zegarek z GPS. Sam ustawia godzinę i nie potrzebuje baterii
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta
22.10.2012 12:53, aktualizacja: 22.10.2012 13:27

Firma Seiko zaprezentowała zegarek z GPS zasilany energią słoneczną. Jak twierdzi japoński producent, to pierwsze tego typu urządzenie na świecie.

Model Astron dzięki energooszczędnemu odbiornikowi GPS, odbiera sygnał GPS i sam identyfikuje strefę czasową, czas i datę używając do tego globalnej sieci satelitów GPS. Zegarek rozpoznaje wszystkie z 3. stref czasowych, obecnie obowiązujących na Ziemi.

Seiko Astron odziedziczył swoja nazwę po pierwszym na świcie zegarku kwarcowym wprowadzonym przez Seiko w 196. roku. Czy będzie to najinteligentniejszy zegarek na świecie jaki kiedykolwiek zbudowano?

Od 1969 do 2012 roku

W 196. roku Seiko Astron rozpoczął kwarcową rewolucję, dając zegarkom dokładność liczoną w sekundach na rok. Obecnie nowy Seiko Astron przynosi kolejny przełom w precyzji pomiaru czasu – zegarek, którego dokładność to 1 sekunda na 100 000 lat oraz rozpoznawanie stref czasowych.

GPS Solar - dokładny czas w każdym miejscu na Ziemi

Raz dziennie, po pełnym naładowaniu –. Seiko Astron otrzymuje automatycznie sygnał czasu i na żądanie łączy się z czterema lub więcej satelitami okrążającymi Ziemię. Satelity ustalają pozycję zegarka i przyporządkowują mu strefę czasową, w której się znajduje w danym momencie. Wskazówki zegarka automatycznie ustawiają się do lokalnego czasu z precyzją zegara atomowego. Nowy Seiko Astron jest zasilany energią światła i nigdy nie potrzebuje wymiany baterii.

Nowy Seiko Astron jest wyposażony także w wieczny kalendarz, co powoduje, że data jest zawsze właściwa, aż do roku 2100. Zegarek rozpoznaje lata przestępne.

Wielofunkcyjny wskaźnik

Wielofunkcyjny wskaźnik na godzinie 10.0. ma 4 funkcje: status odbioru sygnału z satelitów, wskaźnik rezerwy chodu, wskaźnik ustawienia zegarka włączony / wyłączony podczas lotu samolotem oraz wskaźnik DST (Daylight Saving Time) włączony/wyłączony.

Tajemnica tkwi w zarządzaniu poborem energii

Połączenie technologii zasilania światłem z GPS i zaimplementowanie ich w zegarku wymagało badań i przełomowych wynalazków technologicznych. Stworzono miniaturowy odbiornik sygnału GPS, potrzebujący minimalnej dawki energii do otrzymania sygnału GPS z minimum czterech satelitów. Zasilany energią światła, nigdy nie wymaga wymiany baterii. Seiko Astron jest w pełni samowystarczalny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)