Trwa ładowanie...
d14vf6d

Japonia: SoftBank inwestuje 110 mln dolarów w gigantyczną wieżę od Energy Vault

Fundusz japońskiego SoftBanku - Vision Fund, zainwestował 110 mln dol. w szwajcarski startup Energy Vault. Celem projektu jest zbudowanie ogromnej wieży, będącej magazynem energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. Sposób działania tej konstrukcji jest równie prosty co i imponujący.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Energy Vault ma zamiar magazynować energię w bardzo sprytny sposób
Energy Vault ma zamiar magazynować energię w bardzo sprytny sposób (Youtube.com, Fot: Energy Vault)
d14vf6d

Japoński SoftBank słynie z dobrych inwestycji. W 2017 roku powołała specjalny fundusz o nazwie Vision Fund, na którego koncie znajduje się 100 miliardów dolarów, do wykorzystania na dofinansowanie startupów. I dotychczas może mówić o samych sukcesach.

SoftBank zainwestował między innymi w Slacka, WeWork, Ubera, czyli startupy, które dzisiaj mają status gigantów. Więc jeśli Japończycy w coś inwestują, to mamy prawo mówić o wręcz pewnym interesie. Z resztą, zobaczcie sami, co zaproponowała szwajcarska grupa Energy Vault.

Jak działa wieża Energy Vault?

Na pierwszy rzut oka ciężko zrozumieć, o co tutaj chodzi. Ogromna wieża składająca się z betonowych bloków a w jej wnętrzu dźwig. Przypomina właściwie niedokończoną budowlę i tu kryje się cała zagadka jej działania. Kiedy elektrownia wyprodukuje nadwyżkę energii, dźwig unosi betonowe bloki, aby ją wykorzystać.

d14vf6d

Kiedy energia znowu jest potrzebna, dźwig przenosi bloki z powrotem na ziemię, odzyskując przy tym zużytą wcześniej energię. Zamienia w ten sposób powstałą energię kinetyczną związaną z ruchem, w energię elektryczną. Intrygujące acz proste, prawda? Łącznie, wszystkie bloki betonowe ważą 35 ton.

Zobacz też: Norwegia. Pierwszy samolot zasilany bateriami Alpha Electro G2 rozbił się na jeziorze

Wieża od Energy Vault ma przechowywać energię, pochodzącą ze źródeł odnawialnych, którą ciężko jest magazynować. Jako przykłady, wynalazcy podają elektrownie wiatrowe oraz słoneczne. Wieża ma być w stanie magazynować 80 megawatogodzin mocy przy koszcie zaledwie 6 centów za kilowatogodzinę.

Źródło: Business Insider

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d14vf6d

Podziel się opinią

Share

d14vf6d

d14vf6d
Więcej tematów