Japonia: SoftBank inwestuje 110 mln dolarów w gigantyczną wieżę od Energy Vault

Japonia: SoftBank inwestuje 110 mln dolarów w gigantyczną wieżę od Energy Vault

Japonia: SoftBank inwestuje 110 mln dolarów w gigantyczną wieżę od Energy Vault
Źródło zdjęć: © Youtube.com | Energy Vault
Arkadiusz Stando
19.08.2019 07:05

Fundusz japońskiego SoftBanku - Vision Fund, zainwestował 110 mln dol. w szwajcarski startup Energy Vault. Celem projektu jest zbudowanie ogromnej wieży, będącej magazynem energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. Sposób działania tej konstrukcji jest równie prosty co i imponujący.

Japoński SoftBank słynie z dobrych inwestycji. W 2017 roku powołała specjalny fundusz o nazwie Vision Fund, na którego koncie znajduje się 100 miliardów dolarów, do wykorzystania na dofinansowanie startupów. I dotychczas może mówić o samych sukcesach.

SoftBank zainwestował między innymi w Slacka, WeWork, Ubera, czyli startupy, które dzisiaj mają status gigantów. Więc jeśli Japończycy w coś inwestują, to mamy prawo mówić o wręcz pewnym interesie. Z resztą, zobaczcie sami, co zaproponowała szwajcarska grupa Energy Vault.

Jak działa wieża Energy Vault?

Na pierwszy rzut oka ciężko zrozumieć, o co tutaj chodzi. Ogromna wieża składająca się z betonowych bloków a w jej wnętrzu dźwig. Przypomina właściwie niedokończoną budowlę i tu kryje się cała zagadka jej działania. Kiedy elektrownia wyprodukuje nadwyżkę energii, dźwig unosi betonowe bloki, aby ją wykorzystać.

Kiedy energia znowu jest potrzebna, dźwig przenosi bloki z powrotem na ziemię, odzyskując przy tym zużytą wcześniej energię. Zamienia w ten sposób powstałą energię kinetyczną związaną z ruchem, w energię elektryczną. Intrygujące acz proste, prawda? Łącznie, wszystkie bloki betonowe ważą 35 ton.

Wieża od Energy Vault ma przechowywać energię, pochodzącą ze źródeł odnawialnych, którą ciężko jest magazynować. Jako przykłady, wynalazcy podają elektrownie wiatrowe oraz słoneczne. Wieża ma być w stanie magazynować 80 megawatogodzin mocy przy koszcie zaledwie 6 centów za kilowatogodzinę.

Źródło: Business Insider

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (153)