Jak lepiej utrzymać ciepło w domu? Warto znać kilka sposobów

Jak lepiej utrzymać ciepło w domu? Warto znać kilka sposobów
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Arkadiusz Stando

"Jak jest zima to musi być zimno" - jak mówił Andrzej Stockinger w filmie "Miś". Ale zimno wcale nie musi być, a ogrzewanie można pogodzić z oszczędzaniem, trzeba tylko znać odpowiednie sposoby.

O uszczelnianiu okien i drzwi chyba nikomu nie trzeba mówić. Jest jednak możliwość dostosowania szczelności okien do naszych potrzeb. W plastikowych oknach znajdują się tryby, które warto modyfikować wraz ze zmianą pory roku.

Aby zmienić tryb szczelności okien wystarczy klucz i kilka minut wolnego czasu. Przesunięcie klucza w prawo zwiększa docisk, a w lewo - zmniejsza go. Uszczelnione okno może jednak sprawić, że w pomieszczeniu panować będzie duża wilgotność, więc należy zadbać o jej odpowiedni poziom. A jeśli chcemy utrzymywać odpowiednią temperaturę zimą, to musimy się pozbywać wilgoci.

1 / 4

Nie zakrywaj grzejnika

Obraz
© 123RF

Ważne jest to, co znajduje się wokół naszych grzejników. Lepiej, aby żadne meble ich nie zastawiały. Kiedy zasłonimy frontalną powierzchnię grzejnika, ciepłe powietrze nie rozchodzi się po pokoju tak jak powinno.

Jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, której zakup warto wziąć pod uwagę. To ekrany zagrzejnikowe, które zapobiegną uciekaniu ciepła w stronę przemarzniętej ściany.

Ciepłe powietrze w spotkaniu ze styropianem/folią izolacyjną odbije się w kierunku pokoju, zamiast marnować ochładzać się w starciu ze ścianą. Ekrany zagrzejnikowe kosztują niewiele - około 30 zł za 10-metrową rolkę.

2 / 4

Nie warto grzać "na zapas"

Obraz
© Shutterstock.com

Na logikę może się wydawać, że jeśli bardziej nagrzejemy, to temperatura utrzyma się przez dłuższy czas. Ale to nie do końca prawda. Optymalna temperatura jaką należy utrzymać to 20-21 stopni Celsjusza. Jeśli nagrzejemy bardziej, a temperatura na dworze waha się w okolicach zera, to już przy 2 stopniach wyżej będziemy tracić około 15 proc. ciepła więcej.

3 / 4

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Obraz
© 123RF

Nie należy nagrzewać domu na noc. Tutaj najlepiej sprawdza się ogrzewanie centralne, które pozwoli na odpowiednie dostosowanie temperatury w ciągu nocy. 15 stopni jest wystarczające, szczególnie, że organizm człowieka preferuje chłodne temperatury dla snu.

Okna można zasłaniać roletami i zasłonami, a najlepiej jednym i drugim. Należy tylko zwracać uwagę, aby nie przysłaniać grzejnika, gdyż może to skutkować obniżeniem jego możliwości. Dobrym pomysłem jest podłożenie dodatkowych np. starych ręczników czy prześcieradeł przy dolnych krawędziach okien. Szczelności nigdy za wiele.

4 / 4

Jak odpowiednio wietrzyć w Zimę?

Obraz
© Shutterstock.com

Lepiej wietrzyć intensywnie, ale krótko, czy uchylić lufcik na godzinę? Eksperci mają różne opinie na ten temat, ale zdecydowana większość przemawia za tą pierwszą wersją. Lepiej otworzyć okna na kilka minut i szybko wymienić sporą ilość powietrza. Jeśli zrobimy inaczej, możemy liczyć się z ze zbytnim wychłodzeniem ścian i mebli.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)