Jak działa VPN? Podpowiadamy, jak zapewnić sobie prywatność i anonimowość w sieci

Jak działa VPN? Podpowiadamy, jak zapewnić sobie prywatność i anonimowość w sieci

Jak działa VPN? Podpowiadamy, jak zapewnić sobie prywatność i anonimowość w sieci
Źródło zdjęć: © Fotolia | ronstik
15.02.2019 14:58, aktualizacja: 04.02.2020 13:40

VPN to, najprościej mówiąc, wirtualna prywatna sieć, ale do czego służy? Wyjaśniamy, co to jest i jak działa w praktyce VPN.

Co to jest VPN?

VPN, czyli Virtual Private Network - to wirtualna sieć prywatna. VPN sprawia, że połączenie jest szyfrowane, a przy okazji ukrywana jest prawdziwa lokalizacja użytkownika. Wygląda to w ten sposób, że użytkownik może wysyłać i odbierać dane w sieciach udostępnionych lub publicznych, tak jakby ich urządzenia komputerowe były bezpośrednio podłączone do sieci prywatnej. Technologia VPN została opracowana przede wszystkim, by umożliwić zdalnym użytkownikom i oddziałom dostęp do aplikacji i zasobów korporacyjnych.

Jak działa VPN?

VPN szyfruje połączenie i tworzy fałszywy numer IP. Prywatnie VPN może być wykorzystany do bezpiecznego i prywatnego połączenia z internetem. Ukrywanie lokalizacji sprawia, że można ominąć np. blokady regionalne. I korzystać z serwisów, które w danym kraju są niedostępne. Dla wielu połączenie VPN to jedyna szansa, żeby uniknąć namierzenia i omijać cenzurę. Nie da się jednak ukryć, że prywatny VPN wykorzystuje się też po to, by trudniej było zlokalizować użytkownika, który np. ogląda pirackie filmy.

Jak korzystać z VPN?

Na rynku jest wiele programów, które umożliwiają połączenie VPN. Część z nich jest darmowa i posiada ograniczone funkcje, część jest płatna i oferuje więcej opcji.

  • Opera VPN - to VPN wbudowany w przeglądarkę Operę - zarówno w wersji na komputery, jak i sprzęty mobilne. Jest prosty w obsłudze, bezpłatny i od razu dostępny, jeżeli korzysta się z Opery.
  • NordVPN - twórcy NordVPN chwalą się serwerami w 60 państwach, łatwym interfejsem i przede wszystkim bezpieczeństwem połączenia. Za to trzeba jednak zapłacić - miesięczny dostęp do usługi kosztuje niecałe 12 dolarów, roczny abonament wyniesie nas niecałe 6 dolarów miesięcznie. NordVPN dostępne jest na komputerach i platformach mobilnych (Android & iOS).
  • Windscribe - darmową alternatywą jest Windscribe. Trzeba jednak pamiętać, że bezpłatna wersja ma swoje ograniczenia - 10 GB pobranych danych miesięcznie. Nielimitowana edycja będzie nas kosztować niecałe 5 dol. miesięcznie, a wersja Pro - 9 dol..

Obsługa VPN

Obsługa VPN przy korzystaniu z dedykowanych aplikacji jest prosta i czytelna. Po prostu wybieramy serwer, z którego chcemy się połączyć i gotowe - mamy zapewnioną prywatność i anonimowość.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)