Jak działa VPN? Podpowiadamy, jak zapewnić sobie prywatność i anonimowość w sieci
15.02.2019 14:58, aktual.: 04.02.2020 13:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
VPN to, najprościej mówiąc, wirtualna prywatna sieć, ale do czego służy? Wyjaśniamy, co to jest i jak działa w praktyce VPN.
Co to jest VPN?
VPN, czyli Virtual Private Network - to wirtualna sieć prywatna. VPN sprawia, że połączenie jest szyfrowane, a przy okazji ukrywana jest prawdziwa lokalizacja użytkownika. Wygląda to w ten sposób, że użytkownik może wysyłać i odbierać dane w sieciach udostępnionych lub publicznych, tak jakby ich urządzenia komputerowe były bezpośrednio podłączone do sieci prywatnej. Technologia VPN została opracowana przede wszystkim, by umożliwić zdalnym użytkownikom i oddziałom dostęp do aplikacji i zasobów korporacyjnych.
Jak działa VPN?
VPN szyfruje połączenie i tworzy fałszywy numer IP. Prywatnie VPN może być wykorzystany do bezpiecznego i prywatnego połączenia z internetem. Ukrywanie lokalizacji sprawia, że można ominąć np. blokady regionalne. I korzystać z serwisów, które w danym kraju są niedostępne. Dla wielu połączenie VPN to jedyna szansa, żeby uniknąć namierzenia i omijać cenzurę. Nie da się jednak ukryć, że prywatny VPN wykorzystuje się też po to, by trudniej było zlokalizować użytkownika, który np. ogląda pirackie filmy.
Jak korzystać z VPN?
Na rynku jest wiele programów, które umożliwiają połączenie VPN. Część z nich jest darmowa i posiada ograniczone funkcje, część jest płatna i oferuje więcej opcji.
- Opera VPN - to VPN wbudowany w przeglądarkę Operę - zarówno w wersji na komputery, jak i sprzęty mobilne. Jest prosty w obsłudze, bezpłatny i od razu dostępny, jeżeli korzysta się z Opery.
- NordVPN - twórcy NordVPN chwalą się serwerami w 60 państwach, łatwym interfejsem i przede wszystkim bezpieczeństwem połączenia. Za to trzeba jednak zapłacić - miesięczny dostęp do usługi kosztuje niecałe 12 dolarów, roczny abonament wyniesie nas niecałe 6 dolarów miesięcznie. NordVPN dostępne jest na komputerach i platformach mobilnych (Android & iOS).
- Windscribe - darmową alternatywą jest Windscribe. Trzeba jednak pamiętać, że bezpłatna wersja ma swoje ograniczenia - 10 GB pobranych danych miesięcznie. Nielimitowana edycja będzie nas kosztować niecałe 5 dol. miesięcznie, a wersja Pro - 9 dol..
Obsługa VPN
Obsługa VPN przy korzystaniu z dedykowanych aplikacji jest prosta i czytelna. Po prostu wybieramy serwer, z którego chcemy się połączyć i gotowe - mamy zapewnioną prywatność i anonimowość.