Trwa ładowanie...
d1yekcu
Defence24
Militaria

Iran prezentuje "niewidzialny" myśliwiec

Iran po raz kolejny zademonstrował myśliwiec Qaher F-313, samolot wykonany rzekomo w technologii stealth, opracowany przez firmę Iranian Helicopter Support and Renewal Company. Ceremonia miała miejsce w obecności grona wysokich rangą urzędników rządowych i przedstawicieli generalicji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Iran prezentuje "niewidzialny" myśliwiec
(Wikimedia CC BY 4.0, Fot: Tasnim News)
d1yekcu

W czasie pokazu samolot F-313 nie wzbił się w powietrze, kołował jedynie po pasie startowym. Poprzedni pokaz maszyny miał miejsce w 2013 r. wówczas była to jedynie demonstracja statyczna. Wersja maszyny pokazana obecnie różni się zdecydowanie od tej pokazywanej cztery lata temu. Eksperci wskazywali wówczas, że prezentowany samolot jest najprawdopodobniej jedynie makietą - miały na to wskazywać rozmiary uniemożliwiające pilotowanie samolotu przez człowieka i ogólne rozwiązania techniczne, nie pozwalające na jego normalną eksploatację.

Pokazany 20 kwietnia samolot był zdecydowanie bardziej realistyczny, nadal jednak pewne elementy projektu - zwłaszcza niewielka powierzchnia skrzydeł i rozmiary wlotów powietrza do silników - wskazują, że nie jest on jeszcze zdolny do lotu. Jeden z amerykańskich ekspertów zauważył również, że wartość ciśnienia podana na oponach jest kilkukrotnie niższa od ciśnienia w oponach amerykańskich samolotów podobnej wielkości, co może wskazywać na zdecydowanie mniejszą masę samolotu - związaną najprawdopodobniej z pozbawieniem demonstratora jakiegokolwiek wyposażenia, poza tym niezbędnym do pokazu.

Czytaj także: Niemcy: "Bóg wojny" wraca do łask, reforma Bundeswehry – do kosza - KOMENTARZ

d1yekcu

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d1yekcu

d1yekcu
d1yekcu