Trwa ładowanie...
d4a64oz
CHIP

Instagram dobry na... odchudzanie

Naukowcy z uniwersytetu Brigham Young w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili badania nad wpływem oglądania fotografii jedzenia na Instagramie na pobudzenie apetytu oglądających. Wyniki okazały się zaskakujące.
Share
Instagram dobry na... odchudzanie
Źródło: chip.pl
d4a64oz

Zanim przystąpimy do omówienia samych badań, warto w ogóle zadać pytanie, czy miały one jakiś sens. Z pewnością odpowie na nie twierdząco każdy, kto wśród znajomych ma osoby co chwila udostępniające zdjęcia jedzenia. Czasami można odnieść wrażenie, że Instagram lub/i Facebook lub/i Pinterest powstały właśnie po to, by nieustannie pobudzać nasze kubki smakowe!

Ale czy na pewno pobudzać? Badacze przeprowadzili prosty eksperyment, aby to sprawdzić. Zgromadzili dwie grupy osób, którym przez pewien czas wyświetlali Instagramowe zdjęcia jedzenia. Różnica polegała na tym, że pierwsza grupa oglądała fotografie różnego rodzaju słonych zakąsek, natomiast drugiej wyświetlano same słodkości. Następnie obie grupy poczęstowano słonymi orzeszkami ziemnymi.

Okazało się, że grupa, która naoglądała się już zdjęć słonych przekąsek (w tym także orzeszków) zareagowała na poczęstunek ze znacznie mniejszym entuzjazmem –. i znacznie mniej ich zjadła!

d4a64oz

Jeden z badaczy, profesor Ryan Elde, tłumaczy efekt eksperymentu w następujący sposób. Mózgi osób, które oglądały przez dłuższy czas zdjęcia słonych przekąsek wytworzyły u nich poczucie, że jadły już one pokazywane produkty. A nawet więcej –. wytworzyły poczucie znudzenia określonym smakiem, mimo że w rzeczywistości do żadnej konsumpcji oczywiście jeszcze nie doszło.

Jaki stąd wniosek? Jak sugeruje inny członek zespołu badaczy z uniwersytetu Brigham Young, Jeff Larson, Instagram może być całkiem efektywnie wykorzystywany jako element wspomagający odchudzanie. Jeśli najdzie nas ochota na jedzenie (zwłaszcza słodycze albo produkty typu fast food), wystarczy jak najszybciej wyszukać odpowiednie zdjęcia i oglądać, oglądać, oglądać...

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Wygląd i funkcje Androida 4.3 Jelly Bean na każdym smartfonie bez rootowania"

d4a64oz

Podziel się opinią

Share
d4a64oz
d4a64oz
Więcej tematów