HP przyzna się do korupcji i... zniknie z Polski?

HP przyzna się do korupcji i... zniknie z Polski?09.04.2014 14:00
HP przyzna się do korupcji i... zniknie z Polski?
Źródło zdjęć: © donjd2 / flickr.com / CC

Takie rezultaty ma przynieść śledztwo Centralnego Biura Antykorupcyjnego we współpracy z FBI.

HP chce w ten sposób zakończyć swój udział w jednej z największych afer polskiego rynku IT ostatnich lat. Oprócz amerykańskiego koncernu były w nią zaangażowane również inne firmy, w tym IBM (pisaliśmy o tej sprawie już wcześniej) oraz m.in. Oracle.

HP wyda specjalne oświadczenie, stanowiące element porozumienia z amerykańską komisją giełd i papieró wartościowych United States Securities and Exchange Commission. Mówiąc wprost, przyzna się do korupcji oraz niewłaściwego nadzoru nad polskim oddziałem koncernu.

Dlatego też bardzo prawdopodobnym scenariuszem będzie w ogóle rozwiązanie polskiego oddziału HP i pozostawienie w jego miejsce niedużej filii, podlegającej np. oddziałowi na Słowacji, i zajmującej się jedynie organizacją sprzedaży. Z posadą niemal na pewno pożegna się też prezes polskiego oddziału.

Warto dodać, że efektem polsko-amerykańskiego śledztwa będzie też kara finansowa, jaką HP zapłaci amerykańskiemu fiskusowi, prawdopodobnie w wysokości 1. milionów dolarów (czyli, na dobrą sprawę, symboliczna).

Dziennikarze Dziennika Gazety Prawnej dotarli m.in. do listy łapówek, które otrzymał od HP były dyrektor Centrum Projektów Informatycznych. Należą do nich 50-calowy telewizor marki Sony, 1. mniejszych telewizorów Samsunga, 12 laptopów HP, 3 komputery stacjonarne, aparat Canon, 3 iPady, a także gotówka w wysokości 1,6 miliona złotych.

O ile na tym historia działań HP w Polsce prawdopodobnie (przynajmniej na dłuższy czas) się zakończy, o tyle całościowy finał problemów koncernu to sprawa znacznie odleglejsza. Jeden z udziałowców firmy zażądał odszkodowania od członków zarządu (byłego prezesa Leo Apotheker i obecną dyrektor generalną Margaret C. Whitman), ponieważ dając przyzwolenie na działania korupcyjne, narazili oni firmę na ogromne straty finansowe i wizerunkowe.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Najnowsze aktualizacje Windows 8.1 są obowiązkowe"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)