Trwa ładowanie...
d4lya7b
d4lya7b
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Europosłowie chcą uniwersalnych ładowarek do telefonów komórkowych

Parlament Europejski poparł nowe unijne przepisy, które
otwierają drogę do wprowadzenia uniwersalnej ładowarki do telefonów komórkowych oraz niektórych
innych urządzeń radiowych, jak odbiorniki GPS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4lya7b
(fot. Fotolia)
Podziel się

Zdaniem europosłów wprowadzenie jednakowej ładowarki nie tylko obniży koszty dla konsumentów, ale też przysłuży się środowisku. - _ Będziemy mogli pozbyć się plątaniny kabli w naszych domach, a także uniknąć wytwarzania 51 tysięcy ton elektromagnetycznych odpadów _ - oświadczyła niemiecka socjaldemokratka Barbara Weiler, odpowiedzialna za sprawozdanie PE w sprawie nowelizacji dyrektywy.

Uaktualniona dyrektywa o urządzeniach radiowych ma na celu harmonizację przepisów w państwach UE, dotyczących wprowadzania na rynek urządzeń radiowych, w tym telefonów komórkowych, odbiorników GPS i pilotów do otwierania drzwi w samochodzie.

d4lya7b

Zgodnie z dyrektywą Komisja Europejska będzie miała możliwość wprowadzenia wymogu, że trafiające na rynek określone urządzenia, jak np. telefony komórkowe, muszą być kompatybilne z uniwersalną ładowarką. Nowe przepisy mają wejść w życie w 201. r. Muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez kraje Unii.

Z pomysłem wprowadzenia ujednoliconej ładowarki do telefonów komórkowych różnych marek Komisja Europejska wystąpiła już wiele lat temu. W 201. r. udało jej się doprowadzić do porozumienia czternastu głównych producentów telefonów komórkowych, w tym Apple'a, Motoroli, Nokii i Samsunga, w sprawie wspólnego standardu ładowarek z łączem micro-USB. Na podstawie tego dobrowolnego porozumienia producenci przystąpili do wprowadzania wymaganych zmian w konstrukcji aparatów oraz testowania nowych ładowarek pod kątem bezpieczeństwa i prawidłowego działania telefonów.

Więcej informacji na temat nowej dyrektywy można przeczytać na stronach Parlamentu Europejskiego (język angielski).

Źródło: PAP / JG, WP.PL

-/jg/jg

d4lya7b

Podziel się opinią

Share

d4lya7b

d4lya7b