Europejscy wydawcy chcą lepszych warunków od Google

Europejscy wydawcy chcą lepszych warunków od Google

Europejscy wydawcy chcą lepszych warunków od Google
25.09.2009 14:19

Odkąd odłożono negocjacje w sprawie pozasądowej ugody między koncernem Google a stowarzyszeniami zrzeszającymi wydawców i autorów książek, projekt digitalizacji księgozbiorów autorstwa koncernu z Mountain View został na razie wstrzymany

Europejska branża wydawnicza liczy tymczasem na lepsze warunki porozumienia. "Karty będą rozdane na nowo" - powiedział przewodniczący stowarzyszenia giełdowego niemieckiej branży księgarskiej Alexander Skipis. Jest on pewien, że także Komisja Europejska zmieni poglądy w sprawie digitalizacji. Europa nie może pozwolić Google'owi na zeskanowanie publicznych zasobów bibliotecznych i powinna zamiast tego samodzielnie sfinansować taki projekt.

Po interwencji rządu w Waszyngtonie kontrowersyjne porozumienie między Google'em a branżą wydawniczą musi zostać zmodyfikowane. Wydawcy i stowarzyszenia autorów poprosili nowojorski sąd o przesunięcie planowanych na początek października konsultacji. Porozumienie przewiduje, że w zamian za 12. milionów dolarów Google uzyska prawo do digitalizacji milionów chronionych prawem autorskim książek znajdujących się w zasobach uniwersytetów i bibliotek, a następnie do umieszczenia ich w Sieci.

Przeciwko temu porozumieniu szczególnie ostro zareagowały branże wydawnicze we Francji i Niemczech, znajdując poparcie swoich rządów. Według oponentów porozumienia okrada ono zagranicznych autorów z ich praw i pomaga Google'owi w uzyskaniu światowego monopolu. Tymczasem Komisja Europejska pochwaliła plany koncernu z Mountain View, stawiając je w dodatku za przykład krajom europejskim.

Zgodnie z wolą amerykańskich autorów i wydawców 6 listopada ma rozpocząć się ponowne rozpatrywanie porozumienia z Google'em. Amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości – mając na względzie także europejskich twórców - wyraziło w minionych dniach wątpliwości dotyczące prawa antymonopolowego i autorskiego. Porozumienie było w USA ostro krytykowane przez konkurentów Google'a, np. Amazona. Wyszukiwarkowy gigant zawarł umowę na skanowanie książek z 30 renomowanymi bibliotekami na całym świecie.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)