Trwa ładowanie...
d3xh60r

Elon Musk ostro o sztucznej inteligencji. "To jak przyzywanie demonów"

Elon Musk od wielu lat ostrzega, że sztuczna inteligencja stanowi jedno z największych zagrożeń dla człowieka. W jednym z ostatnich wpisów na Twitterze przypomniał, że prawo zbyt łagodnie podchodzi do tego problemu.
Share
Elon Musk znów ostrzega przed AI
Elon Musk znów ostrzega przed AIŹródło: Youtube.com
d3xh60r

Elon Musk w jednym z ostatnich tweetów przypomniał o zagrożeniach ze strony niekontrolowanego rozwoju sztucznej inteligencji. Dyrektor generalny Tesli i SpaceX wyznał, że jego zdaniem rządy powinny wprowadzić znacznie większe zaostrzenia w przepisach.

Tweet Muska był odpowiedzią na artykuł opublikowany w MIT Technology Review, dotyczący zbyt swobodnego rozwoju AI w Tesli. Miliarder przyznał rację autorom tekstu, zaznaczając, że każda firma, która pracuje nad sztuczną inteligencją, powinna być monitorowana, a regulacje prawne o wiele bardziej rygorystyczne.

d3xh60r

Elon Musk od lat wyraża obawy w związku z rozwojem AI i krytykuje m.in. Marka Zuckerberga za zbyt swobodne podejście do zagrożenia. Jeszcze w 2014 roku Musk napisał na Twitterze, że sztuczna inteligencja może być "bardziej niebezpieczna niż wojna nuklearna".

Podczas jednego z późniejszych wystąpień miliarder przyznał, że AI jest "naszym największym zagrożeniem egzystencjalnym". Ostrzegał:

- Ze sztuczną inteligencją jest jak z przyzywaniem demona. We wszystkich tych opowieściach, w których jest człowiek z pentagramem i wodą święconą. Zawsze jest pewien, że może kontrolować demona. I nigdy nie kończy się to dobrze.

Od 2018 roku Elon Musk próbuje wprowadzić w życie pomysł rządowej kontroli rozwoju sztucznej inteligencji. Przyznaje, że ma nadzieję, że powstaną specjalnie dedykowane służby, które zajmą się kontrolą rozwoju AI przez prywatne firmy, ale jednocześnie dodał, że nie do końca wierzy, że zostaną podjęte odpowiednie kroki bezpieczeństwa.

d3xh60r

Zobacz też: Cyfrowe kompetencje i sztuczna inteligencja. Oto wyzwania najbliższej przyszłości

d3xh60r

Podziel się opinią

Share
d3xh60r
d3xh60r
Więcej tematów