Design w naszych domach - piękne i użyteczne rzeczy

Design w naszych domach - piękne i użyteczne rzeczy

Design w naszych domach - piękne i użyteczne rzeczy
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
16.10.2013 11:21

Design, to słowo które należy zdefiniować od nowa w naszym kraju. My Polacy, tak jak w wielu innych przypadkach zapożyczeń i tego słowa używamy w okrojonym znaczeniu. Chociaż to słowo zyskało swoją polską pisownię „dizajn”, to nadal nie odnosi się ono tylko do wyglądu.

Zacznijmy od tego, że to określenie działa w kilku jasno sprecyzowanych dziedzinach. Mianowicie we wzornictwie przemysłowym, grafice użytkowej, w modzie, w architekturze wnętrz a także w multimediach. Co poza wyglądem jest jeszcze wspólnym mianownikiem tych branży? Funkcjonalność, użytkowość, przydatność. I o to chodzi. Design to nie tylko "wygląd i look".

Określenia używamy zawsze przy okazji przedmiotów codziennego użytku. Samo słowo swój początek ma w łacinie. Designare oznacza: wyznaczać, mianować. Disegno zaś znaczy: rysunek wzór. Tak więc projektant nie dość, że tworzy wygląd wymyślanego przedmiotu, to także wyznacza i mianuje jego użytkowość i funkcjonalność. Często innowacyjną i futurystyczną często klasyczną. No właśnie, jeśli mówimy o dizajnie to słowo to dotyczy rzeczy, które powstawały z myślą powielania ich i sprzedawania. Z tego powodu design przejął całą gamę określeń odnoszącą się do styli, które od wieków funkcjonowały. Chociażby właśnie wymieniony styl klasyczny.

Brnąc dalej w zagadnienie, design to nie tylko projekt. Jeśli używamy tytułowego słówka jako określenie projektu, to możemy zrobić mały błąd logiczny. Dlaczego? Powiemy „zachwycający design”. mając na myśli zachwycający projekt. Projekt jako taki mógł być zwyczajnie do kitu, tyle że efekt finalny jest faktycznie zachwycający ale odbiegający od projektu wstępnego.

Pamiętajmy o tym, że każdy designer pragnie stworzyć coś nie tylko wyglądającego dobrze ale i innowacyjnego i funkcjonalnego.

Czas na kilka przykładów:

1. Obieraczka do pomidorów

Obieraczek do warzyw i owoców w sklepach jest cała masa. I co z tego, skoro praktycznie żadna nie jest w stanie złapać skórki od pomidora i obrać go? No właśnie i tu mamy banalny i idealny przykład designu. Victorinox zaprojektował i stworzył takie ostrze, by bez problemu dało sobie radę także ze skórką pomidora. Do tego dołożono klasyczny jak na obieraczki wygląd i powstał produkt codziennego użytku, charakteryzujący się praktycznością i tradycyjnym wyglądem, co jest designem tej rzeczy.

Alicja Grabowska, TVN Turbo
Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)