Chińskie władze (częściowo) rezygnują z kontrowersyjnego pomysłu

Chińskie władze (częściowo) rezygnują z kontrowersyjnego pomysłu

Chińskie władze (częściowo) rezygnują z kontrowersyjnego pomysłu
Źródło zdjęć: © WP
16.06.2009 16:00

Chińskie władze wycofały się z pomysłu nakazującego producentom pecetów instalowanie na komputerach sprzedawanych w tym kraju oprogramowania blokującego strony WWW. Korzystanie z aplikacji ma być dobrowolne, a państwo zapewni bezpłatną kopię każdemu użytkownikowi, który zechce go używać.

Jak informowaliśmy kilka dni temu, chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnej wydało rozporządzenie, zgodnie z którym każdy nowy komputer sprzedawany na terenie Chin od 1 lipca br. miał być wyposażony w preinstalowane oprogramowanie blokujące serwisy internetowe. Oficjalnym uzasadnieniem decyzji było zablokowanie młodzieży dostępu do "niezdrowych" treści online.

Ministerialna inicjatywa wzbudziła kontrowersje - pojawiły się sygnały, że to kolejna forma cenzury Internetu w Chinach. Jak podaje dziennik China Daily, władze wycofały się częściowo z tego pomysłu - instalacja oprogramowania na nowych komputerach nie będzie obligatoryjna. "Wytwórcy PC będą musieli jedynie zachować pliki instalacyjne aplikacji na dyskach twardych lub dostarczać zawierające ją CD w pakiecie z komputerem" - podaje gazeta.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)