Ceny mobilnego Internetu w Polsce
Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował 26-stronicowy raport dotyczący cen bezprzewodowych łączy do Internetu obsługiwanych przez polskich operatorów. Pod uwagę wzięto oferty firm: PTK Centertel (Orange Free), Polska Telefonia Cyfrowa (blueconnect), Polkomtel (iPlus), P4 (Play Online), Aster (Aster)
W zestawieniu nie uwzględniono natomiast Netii –. jej usługa bezprzewodowego Internetu jest związana z innymi usługami, a UKE zajął się wyłącznie ofertami samodzielnymi.
Od czerwca 200. roku do czerwca 2009 roku w Polsce podwoiła się liczba bezprzewodowych modemów działających w sieciach 2G/3G (wzrost z 733 tysięcy do 1 778 000), a wskaźnik nasycenia dla obsługiwanych przez nie łączy radiowych wyniósł 4,66 procent (wzrost z 1,92% w czerwcu 2008 roku).
Ceny aktywacji usługi w abonamencie mieszczą się granicach od 1 do 18. złotych brutto. Średnia opłata miesięczna za korzystanie z bezprzewodowego łącza to około 55 złotych brutto w przypadku klienta post-paid; klienci biznesowi płacą około 36 złotych. Miesięczne ceny abonamentów oscylują w przedziale 29–160 złotych (z VAT) dla klientów post-paid oraz od 25 do 157 złotych dla klientów biznesowych.
Oferty w systemie przedpłaconym są początkowo droższe. Zazwyczaj trzeba zakupić oddzielenie modem, co podnosi koszt aktywacji. Wraz z modemem waha się on od 249 do 919 złotych brutto. Natomiast miesięczne korzystanie z usługi w systemie pre-paid jest tańsze: pochłania średnio około 19 złotych przy utrzymywaniu aktywnego konta przez dwa lata.
wydanie internetowe www.heise-online.pl