"Brak instalacji spowoduje problemy z zasięgiem". Nie reaguj na takiego SMS-a

"Brak instalacji spowoduje problemy z zasięgiem". Nie reaguj na takiego SMS-a17.07.2018 13:27
"Brak instalacji spowoduje problemy z zasięgiem". Nie reaguj na takiego SMS-a
Źródło zdjęć: © WP.PL

Oszuści mogą wysłać SMS lub nawet zadzwonić. Sugerują zainstalowanie aktualizacji, bo inaczej wystąpią problemy z zasięgiem. To nowy przekręt, który może doprowadzić do utraty pieniędzy.

"Prosimy o aktualizację sterownika LTE. Brak instalacji spowoduje problemy z zasięgiem" - brzmi treść fałszywej wiadomości, o której pisze Niebezpiecznik. Jak zdradza jeden z czytelników, oszuści mogą również dzwonić. Najprawdopodobniej zagrożone są prywatne numery, które wyciekły od operatora. Dane mogą nie być pełne - do jednej z potencjalnych ofiar przestępcy zwracali się po drugim imieniu.

Oszuści radzą, by przenieść się na podaną stronę i zainstalować aktualizację sterownika. Fałszywa witryna swoim wyglądem nawiązuje do stron Google'a, co może uśpić czujność niektórych użytkowników.

"Po instalacji aplikacji, telefon zostanie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, które w chwili pisania tego artykułu jest już rozpoznawane przez 16 antywirusów i które może odczytywać i wysyłać SMS-y z telefonu ofiary, ale również rejestruje dostęp do innych uprawnień" - opisuje przekręt Niebezpiecznik.

Ofiara traci więc kontrolę nad swoim urządzeniem. A oszuści mogą przejąć dostęp do bankowych kont - a jako że odczytują SMS-y, nic nie stoi na przeszkodzie, by ukraść oszczędności - czy do serwisów społecznościowych.

Jak się chronić przed takimi przekrętami? Przede wszystkim nie pobierać aplikacji i aktualizacji z nieznanych źródeł. Na te znane też trzeba uważać - fakt, że program przeszedł pomyślnie przez Google Play Protect, wcale nie oznacza, że jest bezpieczny. Co dowiodły niedawno opublikowane badania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)