"Brak instalacji spowoduje problemy z zasięgiem". Nie reaguj na takiego SMS-a

"Brak instalacji spowoduje problemy z zasięgiem". Nie reaguj na takiego SMS‑a

"Brak instalacji spowoduje problemy z zasięgiem". Nie reaguj na takiego SMS-a
Źródło zdjęć: © WP.PL
Adam Bednarek
17.07.2018 13:27, aktualizacja: 17.07.2018 13:48

Oszuści mogą wysłać SMS lub nawet zadzwonić. Sugerują zainstalowanie aktualizacji, bo inaczej wystąpią problemy z zasięgiem. To nowy przekręt, który może doprowadzić do utraty pieniędzy.

"Prosimy o aktualizację sterownika LTE. Brak instalacji spowoduje problemy z zasięgiem" - brzmi treść fałszywej wiadomości, o której pisze Niebezpiecznik. Jak zdradza jeden z czytelników, oszuści mogą również dzwonić. Najprawdopodobniej zagrożone są prywatne numery, które wyciekły od operatora. Dane mogą nie być pełne - do jednej z potencjalnych ofiar przestępcy zwracali się po drugim imieniu.

Oszuści radzą, by przenieść się na podaną stronę i zainstalować aktualizację sterownika. Fałszywa witryna swoim wyglądem nawiązuje do stron Google'a, co może uśpić czujność niektórych użytkowników.

"Po instalacji aplikacji, telefon zostanie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, które w chwili pisania tego artykułu jest już rozpoznawane przez 16 antywirusów i które może odczytywać i wysyłać SMS-y z telefonu ofiary, ale również rejestruje dostęp do innych uprawnień" - opisuje przekręt Niebezpiecznik.

Ofiara traci więc kontrolę nad swoim urządzeniem. A oszuści mogą przejąć dostęp do bankowych kont - a jako że odczytują SMS-y, nic nie stoi na przeszkodzie, by ukraść oszczędności - czy do serwisów społecznościowych.

Jak się chronić przed takimi przekrętami? Przede wszystkim nie pobierać aplikacji i aktualizacji z nieznanych źródeł. Na te znane też trzeba uważać - fakt, że program przeszedł pomyślnie przez Google Play Protect, wcale nie oznacza, że jest bezpieczny. Co dowiodły niedawno opublikowane badania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)