Blu-ray z PiP

30.10.2007 13:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wytwórnia filmowa 20th Century Fox Home Entertainment zapowiedziała, że w styczniu w jej ofercie pojawi się pierwszy film na Blu-ray wyposażony w opcję "Picture in Picture" ( obraz w obrazie ). Co ciekawe, w tej chwili na rynku nie ma odtwarzaczy Blu-ray przystosowanych do obsługi takiej funkcji - oferują ją tylko... odtwarzacze HD DVD.

Pierwszym filmem z PiP będzie thriller "Sunshine" ( polski tytuł "W stronę słońca" ), wyreżyserowany przez Danny'ego Boyle'a, z Cillianem Murphym, Michelle Yeoh i Chrisem Evansem w roli głównej. Dzięki "obrazowi w obrazie" użytkownik będzie mógł podczas oglądania filmu wyświetlić w niewielkim oknie drugi materiał wideo - klip, w którym twórcy "Sunshine" będą na bieżąco komentowali, to, co dzieje się na ekranie.

Warto podkreślić, że w tej chwili nie ma na rynku odtwarzaczy Blu-ray obsługujących funkcję PiP - przedstawiciele 20th Century Fox Home Entertainment uspokajają jednak, że wkrótce do sklepów trafią takie urządzenia. Będzie to efekt wprowadzenia przez organizację BDA ( Blu-ray Disc Association ) aktualizacji specyfikacji standardu Blu-ray - wymaga ona, aby każdy odtwarzacz BD, który trafi na rynek po 31 października 2007 r., obsługiwał PiP.

Nie wiadomo na razie, czy starsze odtwarzacze Blu-ray zostaną zaktualizowane tak, by można było na nich oglądać materiały PiP. Jedyne oficjalne oświadczenie w tej kwestii pochodzi od firmy Sony - zapowiedziała ona, że konsola PlayStation3 zostanie wkrótce wyposażona ( poprzez upgrade oprogramowania ) w taką funkcję. Gwoli ciekawostki warto dodać, że standardowo materiały PiP są obsługiwane w odtwarzaczach HD DVD ( jest to wymóg specyfikacji tego formatu ).

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)