Bezzałogowy samolot bojowy rozpocznie pierwsze loty

Bezzałogowy samolot bojowy rozpocznie pierwsze loty
Źródło zdjęć: © Northrop Grumman

20.12.2010 15:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych ogłosiła, że w najbliższym czasie rozpoczną się testy pierwszego, bezzałogowego i niewidzialnego dla radarów samolotu. Northrop Grumman X-47B miał być poddany testom jeszcze w zeszłym roku, ale liczne opóźnienia sprawiły, że maszyna pozostała uziemiona

Przez kilka ostatnich tygodni w bazie Edwardsa w Kalifornii, najnowszy nabytek US Navy przechodził naziemne testy, które miały potwierdzić możliwość sprawdzenia X-47. w powietrzu. Jak podają oficjalne źródła, wszystko wskazuje na to, że pierwsze loty próbne odbędą się jeszcze przed końcem roku.

Obraz
© Northrop Grumman X47-B (fot. Northrop Grumman)

Wykorzystanie samolotów bezzałogowych to żadna nowość, do tej pory jednak wojsko amerykańskie używało maszyn konstruowanych głównie z myślą o wykonywaniu misji zwiadowczych. Tymczasem X-47. od początku był projektowany jako maszyna do wykonywania zadań bojowych. Ciekawostką jest fakt, że wojskowi od miesięcy przeprowadzają symulacje wykorzystania nowych, bezzałogowych maszyn w połączeniu z konwencjonalnymi samolotami, jak również całych eskadr, składających się tylko z X-47B. Symulacje zakończyły się ogromnym sukcesem.

Najwyraźniej wielkimi krokami nadchodzi koniec ery, w której ludzie będą zasiadali za sterami maszyn wojennych i ginęli za ojczyznę. Z każdym rokiem widzimy coraz więcej oznak zmian w wojskowości, idących w kierunku zastąpienia bezpośredniego kierowania pojazdami, sterowaniem zdalnym, a zwykłych żołnierzy robotami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (254)
Zobacz także