Banknoty z Chopinem na internetowej aukcji

Banknoty z Chopinem na internetowej aukcji
Źródło zdjęć: © kolekcjoner.nbp.pl

04.02.2010 10:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kolekcjonerskie banknoty wyemitowane przez Narodowy Bank Polski, upamiętniające 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, będą licytowane w internecie. Aukcja ruszy we wtorek i potrwa do piątku

Autorami projektu banknotu poświęconego Fryderykowi Chopinowi są Grzegorz Pfeifer i Katarzyna Jarnuszkiewicz. Na przedniej stronie banknotu, w centralnej części, znajduje się portret kompozytora widzianego z profilu. Z lewej strony przedstawiony został dworek w Żelazowej Woli, w którym urodził się kompozytor, a z prawej reprodukcja pierwodruku jednego z jego utworów - Mazurka B-dur op. 7 nr 1 wraz z autografem artysty. Na odwrotnej stronie, na tle mazowieckiego pejzażu z charakterystycznymi wierzbami, umieszczono reprodukcję fragmentu Etiudy f-moll op. 1. nr 9.

Obraz
© (fot. kolekcjoner.nbp.pl)

Jak poinformowało PAP biuro prasowe banku, na licytację wystawiono 10. tys. sztuk banknotów ze 120 tys. wyemitowanych. Jeden kolekcjoner będzie mógł kupić maksymalnie pięć banknotów, a przedstawiciele firm numizmatycznych po 3 tys. sztuk.

Cena wywoławcza banknotu o nominale 2. zł została ustalona na 25 zł. Uczestnicy aukcji mogą licytować do maksymalnego pułapu wynoszącego 50 zł. Wygrane na aukcji banknoty będzie można odebrać w oddziałach okręgowych NBP od 26 lutego do 19 marca.

Banknot z wizerunkiem Fryderyka Chopina jest czwartym banknotem kolekcjonerskim wyemitowanym przez NBP. Wcześniej ukazały się banknoty upamiętniające: papieża Jana Pawła II, 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 200. rocznicę urodzin Juliusza Słowackiego.

Każdego roku NBP emituje tylko jeden banknot kolekcjonerski, podczas gdy w tym samym okresie ukazuje się kilkanaście monet okolicznościowych. "Wypuszczając banknot kolekcjonerski poświęcony jakiemuś wydarzeniu lub osobie chcemy w naprawdę wyjątkowy sposób ją wyróżnić i uhonorować - tłumaczy Jacek Polkowski z biura prasowego NBP.

Banknoty z Chopinem będą licytowane w serwisie aukcyjnym Kolekcjoner (www.kolekcjoner.nbp.pl)
, za pośrednictwem którego od początku 201. roku prowadzona jest sprzedaż monet i banknotów kolekcjonerskich emitowanych przez NBP.

W aukcjach mogą uczestniczyć indywidualni kolekcjonerzy oraz firmy, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Warunkiem udziału w aukcji jest wcześniejsze zarejestrowanie konta i aktywowanie go. Aktywacja konta zajmuje co najmniej kilka dni.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)