Banknoty z Chopinem na internetowej aukcji

Banknoty z Chopinem na internetowej aukcji

Banknoty z Chopinem na internetowej aukcji
Źródło zdjęć: © kolekcjoner.nbp.pl
04.02.2010 10:10

Kolekcjonerskie banknoty wyemitowane przez Narodowy Bank Polski, upamiętniające 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, będą licytowane w internecie. Aukcja ruszy we wtorek i potrwa do piątku

Autorami projektu banknotu poświęconego Fryderykowi Chopinowi są Grzegorz Pfeifer i Katarzyna Jarnuszkiewicz. Na przedniej stronie banknotu, w centralnej części, znajduje się portret kompozytora widzianego z profilu. Z lewej strony przedstawiony został dworek w Żelazowej Woli, w którym urodził się kompozytor, a z prawej reprodukcja pierwodruku jednego z jego utworów - Mazurka B-dur op. 7 nr 1 wraz z autografem artysty. Na odwrotnej stronie, na tle mazowieckiego pejzażu z charakterystycznymi wierzbami, umieszczono reprodukcję fragmentu Etiudy f-moll op. 1. nr 9.

Obraz
© (fot. kolekcjoner.nbp.pl)

Jak poinformowało PAP biuro prasowe banku, na licytację wystawiono 10. tys. sztuk banknotów ze 120 tys. wyemitowanych. Jeden kolekcjoner będzie mógł kupić maksymalnie pięć banknotów, a przedstawiciele firm numizmatycznych po 3 tys. sztuk.

Cena wywoławcza banknotu o nominale 2. zł została ustalona na 25 zł. Uczestnicy aukcji mogą licytować do maksymalnego pułapu wynoszącego 50 zł. Wygrane na aukcji banknoty będzie można odebrać w oddziałach okręgowych NBP od 26 lutego do 19 marca.

Banknot z wizerunkiem Fryderyka Chopina jest czwartym banknotem kolekcjonerskim wyemitowanym przez NBP. Wcześniej ukazały się banknoty upamiętniające: papieża Jana Pawła II, 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 200. rocznicę urodzin Juliusza Słowackiego.

Każdego roku NBP emituje tylko jeden banknot kolekcjonerski, podczas gdy w tym samym okresie ukazuje się kilkanaście monet okolicznościowych. "Wypuszczając banknot kolekcjonerski poświęcony jakiemuś wydarzeniu lub osobie chcemy w naprawdę wyjątkowy sposób ją wyróżnić i uhonorować - tłumaczy Jacek Polkowski z biura prasowego NBP.

Banknoty z Chopinem będą licytowane w serwisie aukcyjnym Kolekcjoner (www.kolekcjoner.nbp.pl)
, za pośrednictwem którego od początku 201. roku prowadzona jest sprzedaż monet i banknotów kolekcjonerskich emitowanych przez NBP.

W aukcjach mogą uczestniczyć indywidualni kolekcjonerzy oraz firmy, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Warunkiem udziału w aukcji jest wcześniejsze zarejestrowanie konta i aktywowanie go. Aktywacja konta zajmuje co najmniej kilka dni.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)