Balony, krowy, krasnale. Zobacz, na co Polacy zbierają w internecie

Balony, krowy, krasnale. Zobacz, na co Polacy zbierają w internecie

Balony, krowy, krasnale. Zobacz, na co Polacy zbierają w internecie
Źródło zdjęć: © flickr.com | Franklin Heijnen/Flickr, licencja CC BY-SA 2.0
29.06.2018 17:48, aktualizacja: 29.06.2018 18:04

Internet to doskonałe źródło nie tylko informacji i rozrywki, ale także funduszy. Polacy szybko nauczyli się, co to crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe i wyciągają z sieci okrągłe sumy na własne projekty.

Według szacunków zrzutka.pl, jednego z serwisów do samodzielnego organizowania środków pieniężnych na dowolny cel, liczba zorganizowanych z sukcesem zbiórek w polskim internecie dawno już przekroczyła kilkaset tysięcy, a ich łączna wartość w tym roku przekroczy 0,5 mld złotych. Warto podkreślić, że to tylko sumy zbiórek, które zakończyły się powodzeniem, czyli takich, w których organizatorom udało się zebrać zakładaną kwotę.

Polacy zbierają na wszystko. Nawet... na oprawę koncertu Beyonce. To najświeższy przykład.

Fanklub gwiazdy postanowił uczci koncert gwiazdy w Gdańsku i wypełnić tamtejszy stadion świecącymi balonami. Po środki na tę akcję koncertową fani sięgnęli do internetu, gdzie nie ma rzeczy niemożliwych.

I tym razem się udało. W stosunkowo krótkim czasie fanklub zebrał 1,3 tys. zł od 91 internautów.

A to nie jedyna niecodzienna zrzutka, jaką zorganizowano w sieci. Polacy zbierali m.in. na krowę, na krasnale czy poszukiwanie planety pozasłonecznej. Zobaczcie sami.

1 / 9

Flaga dla zespołu

Obraz
© flickr.com | Jo/Flickr, licencja CC BY 2.0

Prawdziwy fan gotów jest na wszystko. Podobnie, jak w przypadku Beyonce, również zespół Foo Fighters ma wierne grono wielbicieli w Polsce, którzy potrafią skutecznie zbierać środki w internecie.

Trzy lata temu, przy okazji koncertu grupy w Krakowie, Foo Fighters Crew Poland, bo tak się nazywa fanklub, zorganizował zrzutkę w internecie na wielką flagę i grę planszową dla zespołu.

Na zakup 15 tys. kartek w kolorach białym i czerwonym, które w dniu koncertu miały stworzyć polską flagę w Tauron Arena Kraków, fani zebrali ponad 2,1 tys. zł od 104 internautów.

Wystarczyło to nie tylko do sfinansowania projektu flagi na stadionie, ale także wyprodukowania specjalnej planszówki o koncertach, zespole i Polsce. Znalazły się w niej zadania specjalne, wyzwania, pionki w kształcie UFO i wszystko, o czym trzeba wiedzieć będąc w Polsce!

2 / 9

Odnaleźć planetę poza słoneczną

Obraz
© flickr.com | Christos Doudoulakis -/Flickr, licencja CC BY-SA 4.0

Równie wielką skutecznością wykazał się dokładnie rok temu pewien 20-letni amator astronomii, który upodobał sobie obserwację planet pozasłonecznych. Na swoim koncie Polak ma wiele osiągnięć na tym polu, które zyskały międzynarodowe uznanie.

W ubiegłym roku astronom natrafił na ślad niepotwierdzonego obiektu w gwiazdozbiorze Oriona, jednak jego dalsza obserwacja wymagała doposażenia w specjalistyczny sprzęt.

Dlatego 20-latek zorganizował internetową zrzutkę. Zakładał pozyskanie 609 zł niezbędnych do kupna filtra fotometrycznego "V" Baadera. W krótkim czasie jednak uzbierał ponad 200 proc więcej, bo 1275 zł.

3 / 9

Na krowę

Obraz
© flickr.com | AYOUB EL-MOUFAKKIR /Flickr, licencja CC BY-SA 4.0

Akcja ta pokazuje, że Polacy kochają pomagać. Na początku 2016 r. ruszyła w serwisie zrzutka.pl akcja zbierania funduszy na krowę mleczną i system biogazu na potrzeby prowadzonej przez wolontariuszy szkoły w Ugandzie.

Zakup ten był konieczny do zapewnienia dzieciom w szkole mleka i prądu, niezbędnego do kontynuowania nauki.

Cel zebrania 1000 zł został szybko przebity i 21 internautów przekazało w sumie 1 181 zł.

4 / 9

Na krasnale

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY-SA | Pnapora/wikimedia, licencja CC BY-SA 3.0

Kto odwiedził kiedykolwiek Wrocław, zna tamtejszą tradycję krasnoludków. Stowarzyszenie Autostopowiczów Polskich postanowiło włączyć się w ten kult baśniowych postaci i postawić we Wrocławiu STOPIKI - dwa krasnale łapiące stopa w świat.

Organizatorzy akcji chcą w ten sposób zaciekawić przypadkowych przechodniów ideą autostopu. Jednak do realizacji pomysłu potrzeba środków i to nie małych. Poprzez zrzutkę w internecie stowarzyszenie chce zebrać 12 tys. zł. Zbiórka wciąż trwa, a na koncie jest już ponad połowa środków, bo 6,9 tys. zł od 182 internautów!

Krasnoludki mają pojawić się na stacji paliw na Wrocławskich Bielenach. Miejsce to znane jest autostopowiczom.

5 / 9

Na rockowy obóz

Obraz
© flickr.com | Crossley Guitars /Flickr, licencja CC BY-SA 3.0

Stowarzyszenie Kobieca Transsmisja z Krakowa od kilku lat organizuje Karioka Girls Rock Camp, czyli obozy dla nastolatek, na których nauczyć się mogą śpiewu, gry na gitarze elektrycznej, basie czy perkusji. Część z obozowiczek to dziewczyny z placówek opiekuńczo-wychowawczych, dla których takich rockowy wypad ma działanie terapeutyczne.

Koszt organizacji obozu to 4 tys. zł i po taką sumę stowarzyszenie ruszyło ze zbiórką do sieci.

87 internautów zdecydowało się wesprzeć inicjatywę i wrzuciło do przysłowiowej internetowej "puszki" ponad 4,1 tys. zł, co pozwoliło na zorganizowanie całkowicie darmowego wyjazdu dla wszystkich dziewcząt.

Darczyńcy nie odeszli z pustymi rękami, każdy dostał koszulkę lub torbę autorstwa dziewczyn.

6 / 9

Na plemię marzycieli

Obraz
© flickr.com | G.dallorto -/Flickr, licencja

24-letni Michał, fotograf, malarz, nauczyciel, przemierza obecnie Afrykę. Dzięki zebranym w sieci pieniądzom, może przy tym organizować warsztaty kreatywne dla tamtejszych dzieci.

Ze zbiórką ruszył kilka miesięcy temu, chciał uzbierać 3 tys. zł na niezbędne do prowadzenia zajęci z maluchami materiały, papiery kolorowe, farby, pędzle. Uzbierał w sumie prawie 4 tys. zł, a nadwyżkę obiecał przekazać na inną zrzutkę, zorganizowaną dla wsparcia budowy przedszkola.

W zamian za każdy datek organizator akcji obiecał wysłanie indywidualnej pocztówki z Buturu.

7 / 9

Na jadłodzielnię

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY-SA | jbloom/wikimedia, licencja CC BY 2.0

Na początku roku w Rudzie Śląskiej ruszył niezwykły projekt. To miejsce, w którym każdy może zostawić zbędne jedzenie, a potrzebująca osoba może z tego skorzystać. W ten sposób nie tylko ogranicza się marnotrawienie jedzenia, ale przede wszystkim wspiera tych, których na jedzenie w danym momencie nie stać.

Projekt mógł zostać zrealizowany dzięki wsparciu internautów. 35 osób wpłaciło w ubiegłym roku ponad tysiąc złotych, za co wybudowana została siedziba JadłoDzielni, czyli budka w jednej z rudzkich dzielnic. Kwota pozwoliła także na sfinansowanie materiałów informacyjnych i JadłoDzielni w terenie, czyli drewnianych skrzyń do przechowywania żywności.

8 / 9

Na kuźnię

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY-SA | Roland Fischer/wikimedia, licencja CC BY-SA 3.0

Wbrew tezom, że kowalstwo jako rzemiosło już wymarło, pewien kowal nie tylko postanowił uratować niszczejącą kuźnię, ale swoim pomysłem zaraził internautów, którzy pomogli mu w sfinansowaniu tego projektu.

Celm zrzutki zorganizowanej przez przedsiębiorczego kowala był remont zabytkowej kuźni, która od 20 lat niszczała. Środki potrzebne były na odkupienie obiektu, jego renowację i uruchomienie w nim warsztatów i szkoleń.

Z zakładanych 7 tys. zł udało się uzbierać... ponad 8.4 tys. zł. Kowalstwo nie zginie.

9 / 9

Na plac zabaw pod choinkę dla dzieci w Kenii

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY-SA | יורם שורק/wikimedia, licencja CC BY-SA 4.0

2 000 euro tyle potrzeba było na budowę placu zabaw i rekreacji dla dzieci z Kandongu. Pomysł Braci św. Józefa, którzy prowadzą szkołę w tej afrykańskiej miejscowości, postanowiło wesprzeć 146 internautów.

W sumie udało się zebrać ponad 10,5 tys. zł, które przekazane zostały na zakup huśtawek, karuzeli, drabinek, a także podstawowego sprzętu, który umożliwi dzieciom bardziej optymalny rozwój poprzez gry, zabawy i zajęcia sportowe.

Wszystko to udało się zorganizować zimą ubiegłego roku, przed Bożym Narodzeniem.

Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)