ASRock 890FX Deluxe5 - test płyty głównej
Mimo iż nie najmłodsza, to nadal wydajna płyta główna z socketem AM3+. Jest ona w stanie obsługiwać zarówno starsze procesory Thuban jak i nowe Bulldozery. Na płycie znalazły się najnowsze kontrolery SATA 6 Gb/s oraz USB 3.0, a także trzy złącza dla kart graficznych. Płyta została również wyposażona w BIOS z graficznym interfejsem użytkownika.
25.10.2011 | aktual.: 25.10.2011 15:07
Na rynku są już dostępne pierwsze procesory AMD ze złączem AM3+. Nie powinien zatem dziwić fakt, że firmy produkujące płyty główne i posiadających jeszcze zalegające, starsze chipsety, postanowiło przystosować je do pracy z nowymi układami. Dość liczną grupę testowanych przez nas produktów otwiera ASRock 890FX Deluxe5.
890FX Deluxe5 nie jest najbardziej rozbudowaną konstrukcją ASRock’a wykorzystującą ten chipset, ma natomiast wszystko co może być nam niezbędne. Zacznijmy od złączy widocznych zaraz po otwarciu pudełka.
Na PCB płyty umieszczono trzy złącza zdolne do współpracy z kartami graficznymi z czego dwa pracują w trybie x16. a ostatnie w x4. Dzięki nim Deluxe5 obsługuje w pełni technologię CrossFireX. Niestety, brak jej zgodności z Nvidia SLI, obsługiwanym przez nowsze chipsety. Oprócz wspomnianych wyżej złączy na PCB umieszczone zostały jeszcze dwa PCI Express x1 oraz dwa starsze PCI – oba odpowiedzialne za obsługę kart rozszerzeń.
Pisząc o złączach warto również wspomnieć o tych starszych, które pojawiają się w nowych produktach coraz rzadziej. Na Deluxe5 znajdziemy złącze IDE oraz port do podłączenia stacji dyskietek. Są one obsługiwane przez kontroler VIA VT6330.
Do podłączenia dysków twardych produkt ASRock’a oferuje osiem złączy SATA 6 Gb/s z czego jedno współdzielone jest z wyjściem eSATA. Pierwsze sześć obsługuje chipset, natomiast za dwa pozostałe odpowiedzialny jest układ Marvell SE9120. Pierwsze ze złączy dają nam możliwość połączenia dysków twardych w macierz RAID 0,1,10 i 5, natomiast Marvell oferuje jedynie podstawowe konfiguracje – RAID 0 oraz 1.
Za wysoką jakość dźwięku odpowiedzialny jest chipset Realtek ALC89. pozwalający na obsługę ośmiu kanałów w jakości High Definition.
Na laminacie uwagę zwraca również bardzo rozbudowany układ chłodzenia sekcji zasilania oraz chipsetu. Zostały one przykryte masywnymi aluminiowymi radiatorami i dodatkowo połączone rurką heat-pipe. W miejsce blaszki umieszczonej na szerszym radiatorze, przykrywającym sekcje zasilania, jest możliwość zamontowania chłodzenia aktywnego umieszczonego w pudełku. Obniża ono temperaturę o parę stopni, ale jest stosunkowo głośne. Na płycie nie zabrakło również przycisków Power, Reset oraz Clear CMOS, a także wyświetlacza kodów POST.
Na tylnym panelu pełna plejada złączy –. jedno PS/2 dla klawiatury i myszki, 6 USB w standardzie 2.0 oraz dwa w 3.0 (zarządzane przez kontroler NEC UPD720200). Dodatkowo dostajemy jedno złącze FireWire 1394a, jedno eSATA oraz jedną gigabitową sieciówkę. Równie rozbudowane są złącza audio. Oprócz standardowych, analogowych gniazd typu mini-jack znajdziemy tu również cyfrowe złącza: optyczne oraz elektryczne S/PDIF.
BIOS 890FX Deluxe5. podobnie jak w najnowszych płytach AMD oraz Intela tego producenta jest rozbudowaną graficzną wersją EFI. Rozmieszczenie zakładek oraz ich zawartość jest rozmieszczona w sposób intuicyjny, a szybkość działania EFI nie pozostawia nic do życzenia.
Pod względem wydajności 890FX Deluxe5 wypada wysoko zajmując miejsce zaraz za najnowszymi chipsetami AMD 990FX. Niewielka 2. strata do płyty MSI 990FXA-GD65 widoczna jest głównie w testach stałoprzecinkowych, grafice 3D oraz grach.
ASRock 890FX Deluxe5 to produkt dobrze wyposażony, oferujący swoim odbiorcom wszystko, czego mogą potrzebować budując wydajny komputer. Niestety płyta ma jedną dość istotną wadę –. mało atrakcyjną cenę. W chwili obecnej za 890FX Deluxe5 trzeba zapłacić niewiele mniej niż za nowe produkty z nowszymi chipsetami AMD 990FX.
Grzegorz Glonek