Trwa ładowanie...

Apple Watch: Funkcja "Hard Fall" po raz kolejny uratowała życie

Upadki z wysokiego klifu niejednokrotnie kończą się tragicznie. Śliskie zbocza, szybko zapadający zmrok, brak możliwości wezwania pomocy i narastająca panika. Tym razem było inaczej. Apple Watch powiadomił o wypadku służby ratunkowe i ocalił życie tracących nadzieję turystów.

Share
Apple Watch: Funkcja "Hard Fall" po raz kolejny uratowała życie
Źródło: Getty Images, Fot: Spencer Platt / Staff
dugm7cw

Zegarek Apple Watch został wyposażony w funkcję "Hard Fall", która automatycznie wykrywa poważne upadki i wykonuje połączenia alarmowe. W zależności od zachowania poszkodowanego umożliwia wezwanie służb ratunkowych lub anulowanie całej akcji.

Na oficjalnej stronie Apple można przeczytać: "Jeśli zegarek Apple Watch wykryje, że nie poruszasz się przez około minutę, zacznie 30-sekundowe odliczanie, stukając Cię w nadgarstek i odtwarzając sygnał dźwiękowy. Sygnał dźwiękowy będzie narastał, aby mogły go usłyszeć pobliskie osoby. Jeśli nie chcesz wzywać służb ratunkowych, stuknij opcję Anuluj. Kiedy odliczanie zakończy się, Apple Watch automatycznie wezwie służby ratunkowe".

Apple Watch: Hard Fall faktycznie działa

Pomimo tego, że wielu z nas wydaje się prawie niemożliwe, że smartwatch jest na tyle "inteligentny", aby wykryć zagrożenia życia, potwierdzają to kolejne niebezpieczne zdarzenia. Za sprawą nowoczesnych funkcji Apple Watch kończą się na szczęście dobrze.

28-letni James Prudenciano i jego partnerka, określający się jako "zapaleni wędrowcy" przemierzali jeden z górskich szlaków w Hartshorne Woods Park w hrabstwie Monmouth i na własnej skórze przekonali się, jak działa "Hard Fall". W pewnym momencie zdali sobie sprawę, że zgubili drogę i powoli zapada zmrok.

dugm7cw

Próba odnalezienia powrotnej drogi okazała się bardzo trudna. Para przez dwie godziny błądziła po zboczu. Prudenciano zgubił but i zranił stopę. Ostatecznie zdecydował, że usiądą i po prostu ześlizgną się w dół, tak jak uczono go na kursach przetrwania. Okazało się to trudniejsze i para wylądowała w różnych miejscach na skalnych półkach.

Apple Watch: Ratunek przybył na czas

Prudenciano zastanawiał się nad kolejnym ruchem, kiedy odezwał się jego Apple Watch. Usłyszał: "911, jaka jest twoja sytuacja?". Okazało się, że na wezwanie wysłane przez Apple Watch odpowiedzi udzieliły aż trzy różne instytucje.

Funkcja "Hard Wall" jest dostępna dla urządzeń Apple Watch Series 4 i nowszych modeli. Można ją ustawić, wybierając "Mój zegarek", a następnie opcje "Alarmowe SOS" i włączając wykrywanie upadków. Warto zaznaczyć, że funkcja jest automatycznie aktywowana u osób, które wskażą, że mają 65 i więcej lat.

dugm7cw

Podziel się opinią

Share
dugm7cw
dugm7cw
Więcej tematów