Apple A7: jaki będzie nowy procesor iPhone'a 5S?

Apple A7: jaki będzie nowy procesor iPhone'a 5S?

Apple A7: jaki będzie nowy procesor iPhone'a 5S?
Źródło zdjęć: © chip.pl
21.08.2013 11:30

Znany z dość trafnych spostrzeżeń Ming-Chi Kuo tym razem oferuje swoje przemyślenia na temat nowego procesora Apple'a.

Już we wrześniu zadebiutować ma nowy iPhone. To znaczy zadebiutować mają dwa iPhone'y, natomiast najprawdopodobniej tylko jeden z nich będzie oferował sprzętowe nowości - drugi, wykonany z poliwęglanu skupi się zapewne na oferowaniu jak najniższej ceny. iPhone 5. ma opierać się na nowym procesorze, który następnie zapewne zostanie wykorzystany także w iPadzie mini nowej generacji.

Analityk KGI uważa, że nowy kawałek krzemu o oznaczeniu A7 będzie oparty na architekturze ARMv8. zamiast wysłużonej już ARMv7, na której opierała się poprzednia generacja układów (A6). Kuo jest zdania, że przy zmianie architektury oraz optymalizacji sprzętu i oprogramowania (w czym akurat Apple nie ma sobie równych) będzie można uzyskać o 20 procent mniejszy pobór mocy przy nieznacznie większej wydajności.

A6 od poprzednika było 2 razy szybsze. Tym razem takiego skoku wydajności nie będzie. Dodatkową moc zapewnić ma zmiana pamięci z niskonapięciowych modułów LPDDR2-106. na również niskonapięciowe, ale o wiele nowsze i efektywniejsze układy LPDDR3. Zwiększona przepustowość ma pozwolić na zachowanie relatywnie niewielkiej ilości pamięci - iPhone 5 posiada 1 GB pamięci RAM, podczas gdy konkurencyjne smartfony z Androidem mają po 2 GB, a w poczekalni są już kolejne gigabajty.

Otwarte pozostaje natomiast pytanie, kto wyprodukuje dla Apple'a nowy układ. Wiemy, że firma z Cupertino najpierw chciała pożegnać się z Samsungiem i miała podpisać stosowne umowy z tajwańskim TSMC, ale ostatecznie okazało się, że Koreańczycy ciągle mają szykować w swoich fabrykach centralne jednostki dla iPhone'ów i iPadów.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Tak wyglądał pierwszy serwer Google’a"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)