Bezpieczne żeglowanie dzięki elektronice
10.07.2009 | aktual.: 06.03.2017 13:06
Bezpieczne żeglowanie dzięki elektronice
Radar wysyła fale radiowe, które odbijając się od przeszkód nawodnych powracają do nadajnika i pozwalają tworzyć obraz akwenu. Dzisiaj jest to już praktycznie standardowe wyposażenie jachtów pełnomorskich.
Radio VHF
Obowiązkowe wyposażenie każdego statku. Poza oczywistą rolą, którą jest komunikacja z portami do których wpływa lub, z których wypływa jednostka, radio umożliwia komunikację między statkami, odsłuchiwanie aktualnej prognozy pogody oraz nadawanie sygnałów SOS w razie niebezpieczeństwa.
Odbiornik GPS
Kolejny niemal obowiązkowy element wyposażenia jednostek nawodnych. Pełni rolę podobną jak w samochodach, pozwala wyświetlać pozycję jednostki na tle map wyświetlanych na chartplotterze lub nawet w laptopie zabranym na jacht.
Radiopława EPIRB
Radiopławy EPIRB stanowią praktycznie standardowe wyposażenie współczesnych jednostek nawodnych. Pława po zanurzeniu pod wodę, zaczyna nadawać sygnał SOS wraz z danymi o swoim położeniu. Dzięki temu po zatonięciu jednostki służby ratownicze otrzymują dokładne dane o lokalizacji katastrofy. W podobne radiopławy wyposażone są czarne skrzynki w samolotach.
Chartplotter
Chartplotter to urządzenie, którego głównym składnikiem jest monitor, zazwyczaj sporych rozmiarów i o dużej rozdzielczości, który umożliwia wyświetlanie map. Wiele produktów tego rodzaju oferuje również możliwość podłączenia dodatkowych urządzeń i wyświetlanie obrazu z radaru, kamer, systemu AIS, danych z systemu monitorowania urządzeń, prędkości jachtu, danych z echosondy, sonaru i innych.
Autopilot
Jednostki nawodne wszelkich rozmiarów coraz częściej zostają wyposażone w autopilota. Urządzenie to utrzymuje zadany przez nawigatora kurs oraz prędkość statku. Dzięki temu osoba prowadząca jednostkę może na chwilę puścić ster i się odprężyć.
Nadajnik i odbiornik systemu AIS
AIS to opracowany w końcu XX wieku i rozpowszechniony na początku XXI, system zapewniający automatyczną wymianę danych, przydatnych do uniknięcia kolizji między statkami oraz identyfikujący statek dla brzegowych systemów nadzorujących ruch statków. Według zaleceń IMO, system AIS powinien być zainstalowany na wszystkich statkach o pojemności brutto powyżej 300, oraz na wszystkich statkach pasażerskich. Obecnie jest zainstalowany na ponad 40 000 statków.
Opaska LifeTag
Opaski zakładane na rękę aktywują się po wpadnięciu do wody i zaczynają nadawać sygnał o położeniu topielca. Można je zakładać nie tylko ludziom, ale również zwierzętom.
Urządzenia monitorujące
Poszczególne podzespoły statku można połączyć z czujnikami które umożliwiają monitorowanie pracy silnika, osprzętu elektronicznego oraz wyświetlają prędkość wiatru, prędkość płynięcia, głębokość pod kilem i wiele innych istotnych informacji.
Kamera
Podobnie jak montowanie kamer w samochodach ułatwia parkowanie, tak samo w przypadku jednostek nawodnych zamontowanie kamery z tyłu jachtu może zdecydowanie ułatwić podchodzenie do nabrzeży. Jednocześnie kamery mogą stanowić system monitoringu, podobny jak stosowane w naszych firmach lub domach.