Wielki deficyt informatyków w Polsce

Wielki deficyt informatyków w Polsce

Wielki deficyt informatyków w Polsce
Źródło zdjęć: © Carl Johan / flickr.com / CC
19.12.2012 15:00, aktualizacja: 19.12.2012 15:18

Według najnowszego raportu opublikowanego przez Work Service, informatyka jest czołową wśród 15 branż, w których, w perspektywie najbliższych 3-5 lat zapotrzebowanie na pracowników będzie wzrastać.

Przybywa ofert pracy dla programistów i specjalistów od rozwiązań telekomunikacyjnych Potwierdza to stale rosnąca liczba propozycji pracy skierowanych do specjalistów z sektora IT. Jak wynika z zestawienia ofert zatrudnienia zamieszczonych w największych serwisach rekrutacyjnych przeprowadzonego wraz z połową grudnia przez biznesowy serwis społecznościowy GoldenLine –. pracodawcy z branży IT opublikowali ponad 5,5 tys. propozycji pracy – 10 proc. więcej niż na początku czerwca miesięcy temu.

– _ W przypadku branży technologicznej zapotrzebowanie na pracowników posiadających dobre kwalifikacje nie jest i jeszcze przez najbliższych parę lat nie zostanie w pełni zaspokojone _ –. mówi Monika Samojlik, Marketing Manager, biznesowego serwisu społecznościowego GoldenLine. Panujący na rynku trend potwierdzają także wyniki analizy przeprowadzonej przez nasz dział handlowy obejmującej dwa ostatnie kwartały tego roku. Na GoldenLine stwierdzono bowiem wzrost aktywności rekruterów wyspecjalizowanych w poszukiwaniu kandydatów z branży IT. Pracodawcy kierują swoje oferty nawet do studentów drugiego czy trzeciego roku.

Wśród ofert pracy, dotyczących branży IT, ponad 4. proc. jest zaadresowanych do fachowców zajmujących się programowaniem. Równie duże zapotrzebowanie panuje na informatyków specjalizujących się w rozwiązaniach telekomunikacyjnych (21 proc.), administracyjnych (18 proc.) i konsultingu (9 proc.). Pozostałe 12 proc. spośród ponad 5,5 tys. ofert pracy opublikowanych w największych polskich internetowych serwisach rekrutacyjnych to propozycję zatrudnienia przeznaczone dla ekspertów ds. IT w takich dziedzinach jak ERP, kontrola jakości, hardware czy sprzedaż.

Dla pracodawców z branży IT media społecznościowe są równoległą platformą rekrutacyjną z portalami pracy. Biznesowe serwisy społecznościowe jak GoldenLine dają firmom możliwość dotarcia do osób wysoko wykwalifikowanych oraz skierowania swojej oferty wyłącznie do kandydatów spełniających wymagania rekrutacji. Obecnie w GoldenLine swoje aktywne konta posiada prawie 1,5 tys. rekruterów, którzy w miesiącu wykonują średnio 100. tys. wyszukiwań. Najwięcej pracy dla informatyków jest na Mazowszu (55 proc. ofert), Małopolsce (15 proc.) oraz na Dolnym Śląsku (11 proc.). Najmniej propozycji zatrudnienia opublikowano na Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu (poniżej 1 proc. wszystkich ofert). Informatyków poszukują przede wszystkim firmy z branży technologicznej zajmujący się oprogramowaniem, wsparciem informatycznym, dystrybucją jak i produkcją sprzętu komputerowego. Oferty skierowane do specjalistów ds. IT pochodzą także od pracodawców z sektora telekomunikacyjnego, farmaceutycznego, produkcyjnego oraz finansowego.

– _ Zapotrzebowanie na kompleksowe rozwiązania informatyczne występuje obecnie w każdej dziedzinie gospodarki. Dziś coraz większe znaczenie zyskują systemy komputerowe obsługujące relacje z klientami, optymalizujące działalność firm oraz procesy biznesowe – stąd też popyt na informatyków na rynku pracy będzie stale wzrastać _ –. mówi Paweł Śmigielski, Dyrektor Regionalny Kingston Technology na Europę Środkowo-Wschodnią.

Sytuacja na rynku pracy w branży IT jest spowodowana ogromnym popytem na absolwentów kierunków technicznych, z tego powodu 3 lata temu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiono program stypendialny, mający na celu zachęcić młodych ludzi do podjęcia studiów na kierunkach technicznych - tzw. listę Kierunków zamawianych. Według danych resortu w 201. roku listę najczęściej wybieranych kierunków studiów otwiera informatyka, która zanotowała jeden z najwyższych skoków popularności - okazując się najszybciej rozwijającym się kierunkiem studiów w naszym kraju. W zeszłym roku wybrało ją 27,6 tys. kandydatów, w tym już ponad 30, 6 tys. Jednak z raportu sporządzonego przez portal rynek pracy.pl Od 2006 roku obserwujemy trend spadkowy liczby absolwentów informatyki. W 2010 roku uczelnie wyższe opuściło z dyplomem w Polsce 15,2 tys., a więc o blisko 2 tys. absolwentów mniej niż pięć lat wcześniej.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Amerykański sąd: iPhone narusza trzy patenty"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)