Trwa ładowanie...
d1a15bi

USA ogłasza wartą miliard dolarów inwestycję w SI i informatykę kwantową

Nowa inicjatywa Białego Domu sfinansuje szereg pubicznych i prywatnych ośrodków badawczo-rozwojowych, które będą dążyć do postępu w takich dziedzinach jak informatyka kwantowa, nauczanie maszynowe, rozpoznawanie obrazów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Robot stworzony przez Egipcjanina Mahmouda el-Koumy'ego. Ma diagnozować COVID-19. (Zdjęcie ilustracyjne)
Robot stworzony przez Egipcjanina Mahmouda el-Koumy'ego. Ma diagnozować COVID-19. (Zdjęcie ilustracyjne) (PAP/EPA)
d1a15bi

Pięć instytutów badawczych zajmujących się sztuczną inteligencją (SI) i podlegających pod National Science Foundation (NSF) otrzyma w ramach nowego programu po 20 milionów dolarów każdy. Pieniądze otrzymają też dwa inne instytuty współpracujące z Departamentem Rolnictwa USA. Dodatkowo fundusze pozwolą utworzyć centra zajmujące się SI jako partnerstwa dla istniejących akademickich grup badawczych na Uniwersytecie Colorado, Uniwersytecie Teksasu, Uniwersytecie Oklahomy, MIT, UC Davis oraz Uniwersytecie Illinois.

Pieniądze dostaną także instytucje związane z energetyką, koncentrujące się na informatyce kwantowej. Otrzymają one w sumie 625 milionów dolarów rozłożone w ciągu pięciu lat.

– Jesteśmy przekonani, że inicjatywa ta będzie tak samo udana jak program Apollo lub Human Genome Program – skomentował nowy program podsekretarz ds. energetyki Paul Dabbar.

d1a15bi

Czytaj też: Można się pakować? Sprawdzamy, czy sztuczna inteligencja zastąpi dziennikarzy

d1a15bi

Podziel się opinią

Share
d1a15bi
d1a15bi
Więcej tematów