Ten niebezpieczny internet

Ten niebezpieczny internet
Źródło zdjęć: © chip.pl

18.08.2014 16:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Check Point opublikował wyniki badań nad protokołem CPE WAN Management Protocol (CWMP/TR-069), wykorzystywanym przez największych dostawców Internetu na całym świecie do sterowania domowymi urządzeniami sieciowymi takimi jak routery Wi-Fi, telefony VoIP i wiele innych.

Analitycy z oddziału Check Point’s Malware and Vulnerability Research Group, odkryli klika braków zabezpieczeń typu zero-day, które można wykorzystać do uzyskania nieautoryzowanego dostępu do milionów sieci domowych i firmowych. Dotyczy to błędów w zabezpieczeniu serwerów TR-069. Uzyskanie nieupoważnionego dostępu może doprowadzić do infekcji złośliwym oprogramowaniem na szeroką skalę, nielegalnej inwigilacji i ingerencji w prywatność oraz zakłócenia działania usług, w tym wyłączenie Internetu. Co więcej, atakujący hakerzy mogą wykraść dane osobowe i finansowe licznych klientów indywidualnych i biznesowych.

Bardziej szczegółowe analizy wykryły niepokojącą liczbę niezabezpieczonych dostawców internetu, narażonych na nieautoryzowane zdalne przejęcie kontroli. Check Point poinformował wspomniane firmy i udzielił im pomocy w usunięciu wszystkich podatności.

Kluczowe wnioski:

W przypadku niewykrycia problemu, potencjalny atakujący mógłby przejąć kontrolę nad milionami urządzeń sieciowych na całym świecie, co dałoby mu możliwość kradzieży danych finansowych i osobowych klientów biznesowych i indywidualnych.

Wiele implementacji TR-069 posiada liczne błędy w zabezpieczeniach. Check Point apeluje do wszystkich ISP oraz innych dostawców korzystających z protokołu do natychmiastowego sprawdzenia jakości bezpieczeństwa.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Konopie mogą okazać się lepsze niż grafen

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)