Trwa ładowanie...
d4cyrpo
Wiadomości

Teleskop Hubble'a wykonał jeszcze wyraźniejsze zdjęcie mgławicy Minkowskiego

To wspaniałe zdjęcie to najnowsza fotografia przedstawiająca Minkowskiego 2-9 (M2-9). Jest to mgławica planetarna znajdująca się w konstelacji Wężownika. Odkryta w 1947 roku przez Rudolpha Minkowskiego teraz obnaża więcej szczegółów dzięki najnowszemu zdjęciu wykonanemu przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Teleskop Hubble'a wykonał jeszcze wyraźniejsze zdjęcie mgławicy Minkowskiego
(NASA Goddard Space Flight Center)
d4cyrpo

Migoczące kolory widoczne na zdjęciu pokazują niezwykłą złożoność mgławicy Twin Jet (Minkowski 2-9). Najnowsze zdjęcie M2-9 podkreśla muszle mgławicy i rozprzestrzeniający się z jej wnętrza gaz jeszcze dokładniej. Dwa przypominające skrzydła motyla płaty rozciągają się na zewnątrz centralnego systemu gwiezdnego mgławicy. Gaz wewnątrz nich przemieszcza się z prędkością przekraczającą milion kilometrów na godzinę!

Mgławica znajduje się około 210. lat świetlnych od Ziemi, jej ramiona (lub skrzydła) rozciągają się na odległość niecałego (0,7) roku świetlnego. To jeden z bardziej znanych przykładów mgławicy biopolarnej. Zakłada się, że centralna gwiazda ma charakter układu podwójnego, czyli dwóch gwiazd leżących (optycznie lub fizycznie) blisko siebie.

Naukowcy twierdzą, że M2-9 powstała w momencie, kiedy gwiazda przetrwała wybuch i odrzuciła materię jako silny gazowy wiatr. Ta zderzyła się ośrodkiem między gwiazdami i zakrzywił ją w przeciwnych kierunkach tworząc charakterystyczne skrzydła.

d4cyrpo

Więcej niesamowitych zdjęć kosmosu znajdziecie w naszej galerii: Piękno wszechświata uchwycone na genialnych zdjęciach teleskopu Hubble'a

_ SŁK-WP / flickr – NASA Goddard Space Flight Center / Wikimedia _

To jest ciekawe! Oto Teleskop Hubble'a:

d4cyrpo

Podziel się opinią

Share

d4cyrpo

d4cyrpo
Więcej tematów