Trwa ładowanie...
djqm34j
CHIP

Tak źle nie było od 2007 roku - komputery odchodzą powoli w niepamięć?

Według zarówno IDC, jak i Gartnera, początek bieżącego roku nie był dobry dla komputerów osobistych. Rynek elektroniki użytkowej to nadal przede wszystkim urządzenia stricte mobilne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tak źle nie było od 2007 roku - komputery odchodzą powoli w niepamięć?
(SXC.hu)
djqm34j

Według Gartnera w pierwszym kwartale bieżącego roku na rynek wprowadzono 64,8 miliona komputerów osobistych, a to oznacza 9,6-procentowy spadek względem analogicznego kwartału rok temu i szósty z kolei ze spadkiem sprzedaży. To pierwszy kwartał od 200. roku, gdy sprzedaż pecetów zmalała do poziomu poniżej 65 milionów sztuk.

Najlepsze wyniki odnotowały Lenovo, HP, Dell, Asus i Apple, z czego tylko Asus i Apple zaliczył wzrosty (odpowiednio, 1,5- i 1-procentowy), a HP odnotował spadek aż 9-procentowy. Badania IDC są jeszcze bardziej pesymistyczne, aczkolwiek te nie uwzględniają komputerów hybrydowych, a więc tych transformujących się w tablet. Zdaniem tej firmy na rynek wprowadzono 60,6 miliona komputerów osobistych, co oznacza 11,5-procentowy spadek względem analogicznego kwartału rok temu.

Zdaniem IDC, spadki wynikają ze słabego popytu, powolnego przyjmowania się Windows 1. w firmach i z niepewnej sytuacji finansowo-gospodarczej na wielu rynkach, a także, ponownie zdaniem IDC, ze zbyt mocnej pozycji amerykańskiego dolara.

djqm34j

Oprócz tego należy mieć na uwadze przesycenie rynku komputerowego i marginalne znaczenie pecetów wśród konsumentów. Coraz więcej czynności, które był zarezerwowane dla komputerów, wykonujemy na smartfonach lub tabletach. Pecety w tej chwili cieszą się zainteresowaniem głównie graczy i osób profesjonalnie zajmujących się obróbką dźwięku lub obrazu,

słk

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Sony Xperia Z już z Androidem Marshmallow

djqm34j

Podziel się opinią

Share

djqm34j

djqm34j
Więcej tematów