Superbakterii nic nie powstrzyma. Dotarła na Arktykę

Przeszło dziesięć lat temu wykryto ją w Indiach, dziś jest już na Arktyce. Superbakteria staje się więc globalnym problemem i zagrożeniem.

Superbakterii nic nie powstrzyma. Dotarła na Arktykę
Źródło zdjęć: © iStock.com
Adam Bednarek

29.01.2019 | aktual.: 29.01.2019 13:32

Superbakterie są groźne ze względu na oporność na antybiotyki. "W przypadku wystąpienia zakażenia mamy niewiele leków, które są skuteczne" - mówiła o nich w rozmowie z WP Tech dr Jolanta Komarnicka, konsultant wojewódzki w dziedzinie mikrobiologii z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Naukowcy odkryli występowanie enzymu NDM-1 (New Delhi metallo-ß-lactamase) na Arktyce - pisze serwis rp.pl. A dokładnie w norweskiej prowincji Svalbard.

Specjaliści z Newcastle University zwracają uwagę na to, że superbakteria jest już globalnym zagrożeniem. Dowodem na to jest właśnie fakt, że pojawiła się na dziewiczym terenie. Zdaniem naukowców, mogła pojawić się tam za sprawą ptaków albo coraz częściej przybywających tam turystów.

Pierwszym nosicielem superbakterii, noszącej nazwę New Delhi, był Szwed, który zaraził się w Indiach. Do Polski superbakteria dotarła w 2011 roku. Pierwsze zachorowania zanotowano w Warszawie, a kolejne w 2012 roku w Poznaniu. Pacjenci zaczęli zarażać się nawzajem, ponieważ szpitale nie zastosowały wówczas odpowiednich środków ostrożności mechanizmów zabezpieczających.

Dotychczas superbakterią można było zarazić się przede wszystkim w szpitalu, a źródłem zakażenia mógł być sprzęt medyczny. Zarazki dostają się do organizmu przez rany albo drogą pokarmową. Mogą je też przenosić ludzie. Nie oznacza to jednak, że tylko przez pobyt w szpitalu można stać się łatwym celem dla superbakterii.

Naukowcy od dawna przewidują erę postantybiotykową. To okres, w którym bakterie staną się odporne na istniejące leki. Scenariusz zakłada, że w okolicach 2050 roku przez superbakterie umierać będzie 10 mln ludzi rocznie. Termin wydaje się odległy, ale już widzimy, dlaczego superbakteria może być w niedalekiej przyszłości aż tak groźna. Dociera wszędzie, nie da się przed nią uciec.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (175)