Spektakularny test SpaceX. Starship to rakieta, która zabierze ludzi na Marsa

Spektakularny test SpaceX. Starship to rakieta, która zabierze ludzi na Marsa04.08.2020 18:33
Spektakularny test SpaceX. Starship to rakieta, która zabierze ludzi na Marsa
Źródło zdjęć: © SpaceX

SpaceX podąża ostatnio od sukcesu do sukcesu. Wygląda na to, że Elon Musk niebawem otworzy kolejnego szampana – tym razem z okazji testu rakiety nośnej Starship, która docelowo ma zapewnić naszemu gatunkowi możliwość dotarcia do Marsa.

Aktualizacja: test Starship SN5 został odwołany

Prototyp oznaczony numerem SN5 na razie wydaje się szczególnie szczęśliwy, bo w przeciwieństwie do poprzedników z powodzeniem przeszedł szereg prób, nie doznając przy tym najmniejszego uszczerbku. Prototyp ma za sobą także kluczowe, statyczne testy silników, które zakończyły się sukcesem.

Co prawda nastąpiła po nich awaria, jednak defekt silnika Raptor został już usunięty i Starship wydaje się w pełni gotowy do kolejnej próby. Ta zapowiada się na przełomową: jeśli wszystko pójdzie dobrze, SN5 wykona "podskok" – uniesie się na niewielką wysokość, po czym wyląduje.

Dlaczego próba ta jest tak istotna? Choć Projekt Starship jest jeszcze daleki od finału, to właśnie ta dwustopniowa rakieta wraz ze statkiem kosmicznym, ma w przyszłości umożliwić lot na Marsa. Co szczególnie istotne, najcenniejsza część rakiety, wyposażona w baterię silników Raptor, nie będzie bezpowrotnie tracona, ale powróci na Ziemię, pozwalając na wielokrotne wykorzystanie modułu.

Jak w praktyce będzie to wyglądać? Zapraszamy na transmisję na żywo!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)