Trwa ładowanie...
d2eywko

Co to jest Snapchat? Wyjaśniamy

Najnowsze informacje
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Co to jest Snapchat?

Snapchat jest komunikatorem internetowym, który bazuje na tymczasowych wiadomościach multimedialnych. Jedną z głównych cech Snapchata jest to, że zdjęcia i wiadomości są zwykle dostępne tylko przez krótki czas, po którym nie można ich ponownie oglądać. Według stanu na październik 2019 r. Snapchat ma codziennie 210 milionów aktywnych użytkowników.

Co to jest snap?

Snap - to potoczna nazwa wiadomości multimedialnych publikowanych w serwisie Snapchat. Snapy mogą być kierowane prywatnie do wybranych kontaktów lub publikowane publicznie. Każdy snap wideo nie może przekroczyć 10 sekund, a po jednym wyświetleniu wideo domyślnie znika.

Historia i założyciele Snapchata

Pomysłodawcą aplikacji, która prezentuje znikające zdjęcia był Reggie Brown. Razem z Evanem Spiegelem i Bobbym Murphym stworzyli w 2011 roku aplikację „Picaboo”, która była dedykowana dla telefonów z systemem iOS. Kilka miesięcy później zmieniono nazwę na „Snapchat” i zespół skoncentrował się na technicznym udoskonalaniu aplikacji.

Logo Snapchata został „Ghostfae Kilah” (na cześć hip-hopowej grupy Wu-Tang Clan).

W maju 2012 roku wyświetlono 25 zdjęć, a w listopadzie użytkownicy udostępnili sobie już ponad miliard zdjęć, które zaczęto nazywać po prostu „snapami”. W tym samym roku stworzono wersję obsługiwaną przez Androida.

W 2013 roku wprowadzono Snapkidz, czyli wersję aplikacji dla dzieci poniżej 13. roku życia. Pozwala ona na robienie snapów i rysowanie po nich, ale nie ma możliwości przesyłania ich innym użytkownikom. Także w 2013 roku Facebook chciał wykupić Snapchat za 3 mld dolarów, ale Spiegel odrzucił propozycję. Od tego czasu próbowano wprowadzić kopię komunikatora (Poke), a po wykupieniu przez Zuckerbera Instagrama, portal ten został wykorzystany do walki ze Snapchatem poprzez kopiowanie pomysłów (np. Stories).

W 2015 roku użytkownicy Snapchata wysyłali już 6 miliardów zdjęć dziennie, a rok później – 10 miliardów.

Właściciel Snapchata

Komunikator Snapchat należy do firmy Snap Inc., której akcjonariuszem jest m.in. Evan Spiegel.

Jak działa Snapchat?

Wysyłane zdjęcia mogą być modyfikowane za pomocą filtrów, nakładek z geotagami, obrazków bitmoji i innych. Najpopularniejsze są nakładki stosowane na zdjęcia tzw. selfie – pozwalają one nałożyć w czasie rzeczywistym korygujący filtr, stworzyć „maskę” (np. charakterystycznego psa wystawiającego język), zmienić głos w przypadku nagrywania filmu.
Snapchat jest wykorzystywany przede wszystkim przez młode osoby (do 30 roku życia) do komunikacji.

Wiele osób wykorzystuje aplikację do tzw. sextingu, czyli wysyłania sobie nawzajem zdjęć o charakterze erotycznym. Istnieje możliwość zrobienia zrzutu ekranu, jednak druga osoba dostaje komunikat o tym działaniu. Zdjęcie i film po obejrzeniu mogą być zobaczone ponownie tylko jeden raz, a następnie znikają.

Podobnie jednak jak Instagram, osoby publiczne i firmy (a najczęściej tzw. influencerzy) mają możliwość publikowania treści, które trafiają do szerszego ogółu. W ramach kampanii różnych wydarzeń Snapchat udostępnia filtry, które nawiązują np. do premiery serialu „Gra o tron”, premiery filmu „Annabelle. Narodziny zła" i innych.

Snapchat pozwala także na przepływ gotówki między użytkownikami, jednak ta usługa jest ograniczona w tej chwili tylko do Stanów Zjednoczonych. Snapchat Inc. wprowadziło również Spectacles, czyli przeciwsłoneczne okulary mające kamerę, akumulator i moduł transmisji danych. Gadżet kosztuje około 130 dolarów.

Najpopularniejsze profile gwiazd należą do Rihanny, Justina Biebera i Miley Cyrus, a wśród polskich postaci do Ewy Chodakowskiej, Maffashion i Red Lipstick Monster.

Wartość

Wartość Snapchata była wyceniana w 2017 roku na 28,3 miliardów dolarów.

d2eywko
d2eywko
d2eywko
Więcej tematów
d2eywko