Śledczy żądają zaostrzenia walki z cyberprzestępczością

Śledczy żądają zaostrzenia walki z cyberprzestępczością

Śledczy żądają zaostrzenia walki z cyberprzestępczością
06.05.2009 15:23, aktualizacja: 06.05.2009 16:06

Śledczy z krajów członkowskich Wspólnoty Europejskiej oraz przedstawiciele FBI zaproponowali podczas szczytu RIPE (Reseaux IP Europeen) utworzenie nowej jednostki specjalnej do zwalczania cyberprzestępczości. Marijn Schuurbiers, konsultant holenderskiej National High Tech Crime Unit (NHTCU), powiedział na początku spotkania w Amsterdamie, że organa śledcze wciąż napotykają problemy, których nie potrafią samodzielnie rozwiązywać, między innymi w walce z właścicielami botnetów, siecią Russian Business Network oraz "nietykalnymi cyberprzestępcami w ogóle".

Instytucje specjalizujące się w zwalczaniu przestępstw dokonywanych z użyciem nowoczesnych technik już od dłuższego czasu szukają porozumienia z zarządcami stref internetowych. Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem amsterdamskiej imprezy doszło do spotkania między zarządcami przestrzeni adresowych a przedstawicielami NHTCU –. głównego holenderskiego oskarżyciela w sprawach dotyczących cyberprzestępstw, brytyjskiej jednostki specjalnej SOCA oraz London Action Plan oraz Central Information Point for Telecommunications Investigation (CIOT). Jego celem było omówienie kwestii utworzenia zespołu RIPE Cybercrime Task Force. Schuurbiers wyjaśnił, że projekt poparły już takie kraje jak Francja, Włochy, Cypr, USA i Szwajcaria. Według założeń śledczych nowa jednostka specjalna składałaby się z przedstawicieli sześciu narodowych agencji, Europolu i Eurojustu, oraz niewielkiej grupy ekspertów RIPE NCC ewentualnie członków RIPE. Działając zgodnie ze standardowymi procedurami RIPE, miałaby ona między innymi zgłaszać nowe
zasady (RIPE policies) rozwiązywania problemów pojawiających się w walce z cyberprzestępczością. Rob Blokzijl, współzałożyciel i długoletni członek zarządu RIPE, nazwał propozycję śledczych bardzo dobrą inicjatywą, wskazując jednocześnie na konieczność zaakceptowania jej przez członków RIPE. W tej chwili jest tak, że do rozwiązania ściśle określonego problemu RIPE powołuje specjalną grupę roboczą, która zgłasza odpowiednią propozycję na plenum, po czym zostaje rozwiązana. Śledczy liczą przypuszczalnie na stałą współpracę.

ARIN, organizacja zarządzająca adresami IP w Ameryce Północnej, utworzyła niedawno zespół Government Working Group, w którego skład – jak wynika z informacji pewnego amerykańskiego obserwatora – wchodzą głównie śledczy. Jeszcze w tym roku podobne kroki mają podjąć APNIC (Azja i strefa Pacyfiku) oraz LACNIC (Ameryka Łacińska). Według informacji podanych przez Paula Rendeka, szefa ds. łączności RIPE, organizacja ta opracowuje już możliwości współpracy między przedstawicielami rządów, śledczych i zarządców adresów IP z wszystkich pięciu regionów.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)