10 najbardziej zagrożonych cyberprzestępczością miast w Europie Zachodniej

10 najbardziej zagrożonych cyberprzestępczością miast w Europie Zachodniej
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

27.02.2012 15:42, aktual.: 28.02.2012 10:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Norton wspólnie z niezależną firmą analityczną Sperling’s BestPlaces przedstawia 10 miast w Europie, w których występuje najwięcej zagrożeń związanych z cyberprzestępczością. Pierwsze miejsce zajął Manchester, gdzie stwierdzono największą koncentrację punktów dostępowych Wi-Fi i prób uruchomienia szkodliwego oprogramowania. Drugi na liście znalazł się Amsterdam. Charakteryzuje się najwyższym wskaźnikiem użytkowania komputerów PC, wysokim poziomem dostępu do internetu i serwisów społecznościowych oraz średnimi wartościami wskaźników cyberprzestępczości.

Lista 10 najbardziej „niebezpiecznych” miast w Europie na rok 2012:

 1. Manchester, Wielka Brytania
 2. Amsterdam, Holandia
 3. Sztokholm, Szwecja
 4. Paryż, Francja
 5. Londyn, Wielka Brytania
 6. Dublin, Irlandia
 7. Mediolan, Włochy
 8. Rzym, Włochy
 9. Barcelona, Hiszpania
 10. Berlin, Niemcy

W miastach, w których pojawiają się największe zagrożenia, niekoniecznie musi występować najwyższy poziom infekcji wirusowych i włamań —. wielu użytkowników korzysta ze środków zapobiegawczych zwiększających bezpieczeństwo.

- _ W trakcie badań uwzględniliśmy kilka czynników, które mogą mieć potencjalny wpływ na bezpieczeństwo w sieci _ - powiedział Bert Sperling, założyciel serwisu Sperling’s BestPlaces i główny analityk projektu. - _ Przyglądaliśmy się przyzwyczajeniom konsumentów, a także danym na temat cyberprzestępczości przekazanym przez firmę Symantec, producenta marki Norton. Dzięki temu byliśmy w stanie stworzyć kompleksowy obraz uwzględniający rozmaite elementy wpływające na wzrost zagrożenia mieszkańców _. Serwis Sperling’s BestPlaces określił wartości wskaźników na jednego mieszkańca po analizie różnych zachowań konsumentów. Uwzględniono między innymi rozpowszechnienie komputerów PC oraz korzystanie z sieci społecznościowych i potencjalnie niezabezpieczonych punktów dostępowych Wi-Fi.

• W Barcelonie występuje najmniejszy wskaźnik posiadania sprzętu PC, stosunkowo niskie wskaźniki cyberprzestępczości i niskie wykorzystanie sieci społecznościowych.
• W Sztokholmie poziom korzystania z internetu jest najwyższy, podobnie jak współczynnik korzystania ze smartfonów i sieci społecznościowych. Mimo to wskaźniki cyberprzestępczości są w stolicy Szwecji niższe niż w przypadku liderów rankingu.
• W Mediolanie występuje najwyższy zagregowany wskaźnik cyberprzestępczości, zwłaszcza związanej ze spamowaniem adresów IP i próbami włamań za pośrednictwem sieci WWW. Pozycja Mediolanu na liście nie jest jednak wysoka ze względu na niskie wartości wskaźników posiadania komputerów PC, korzystania z internetu i punktów dostępowych Wi-Fi oraz najniższy w regionie współczynnik dostępu do serwisów społecznościowych.

- _ W ostatnich latach obserwujemy gwałtowny wzrost liczby używanych smartfonów, tabletów i laptopów. Jednocześnie przybywa aplikacji i częściej korzystamy z serwisów społecznościowych. Działania, które podejmujemy w sieci i poza nią, splatają się ze sobą _ - powiedziała Marian Merritt, ekspert marki Norton ds. bezpieczeństwa w internecie. - _ Taka sytuacja ma wiele pozytywnych aspektów, jednak w naszej analizie skupiliśmy się na potencjalnych zagrożeniach, z którymi każdy z nas może zetknąć się w sieci. Zastosowanie odpowiednich środków ostrożności pozwala zapewnić użytkownikom ochronę przed tymi niebezpieczeństwami _.

Na przedstawionej liście ostatnie miejsce zajmuje Berlin. Ma najniższe wskaźniki cyberprzestępczości (wartości we wszystkich czterech kategoriach mieszczą się w 10. centylu), w szczególności najniższe współczynniki dotyczące działania botów oraz prób uruchomienia szkodliwego oprogramowania. W przypadku Berlina najniższy jest również wskaźnik użycia smartfonów, jednak wartości dotyczące posiadania komputerów PC i korzystania z serwisów społecznościowych nieco przekraczają średnią dla wszystkich badanych miast.

3 najważniejsze zalecenia dotyczące bezpieczeństwa

 1. Ostrożnie korzystaj z punktów dostępowych Wi-Fi Punkty dostępowe Wi-Fi to świetny wynalazek, ale w przypadku zakupów internetowych lub korzystania z bankowości elektronicznej lepiej podłączyć laptop, tablet lub smartfon do zabezpieczonej sieci.
 1. Używaj nieoczywistych, unikalnych haseł do poszczególnych serwisów Hasła powinny w jak największym stopniu przypominać przypadkowe ciągi znaków. Należy używać kombinacji dużych i małych liter, symboli i cyfr. Warto także regularnie zmieniać hasła, ale zarządzanie nimi może być w takim przypadku dość uciążliwe. Norton oferuje bezpłatną, działającą w chmurze usługę pozwalającą klientom w łatwy i bezpieczny sposób zapisywać i synchronizować w różnych przeglądarkach i na różnych urządzeniach loginy, hasła, dane kart kredytowych oraz inne informacje wprowadzane w formularzach na stronach WWW.
 1. *Zdobywaj wiedzę * Informacje i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w dowolnym mieście można znaleźć na stronie Nortona w serwisie Facebook pod adresem http://www.facebook.com/Norton oraz w serwisie Norton.com. Dostępna jest tam m.in. pełna lista produktów przeznaczonych dla użytkowników indywidualnych.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)