Europol uruchamia międzynarodowy projekt walki z cyberprzestępczością

Europol uruchamia międzynarodowy projekt walki z cyberprzestępczością
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

06.08.2012 09:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Program Międzynarodowego Sojuszu ds. Cyberbezpieczeństwa (ICSPA) połączy wiedzę przedsiębiorstw, rządów, organów ścigania, agencji bezpieczeństwa i specjalistów.

Rozpoczął się jeden z największych międzynarodowych programów konsultacyjnych dotyczących cyberprzestępczości, który pomoże rządom, organom ścigania i przedsiębiorstwom w skutecznej walce z przestępcami internetowymi.

Program ten, pod nazwą Projekt 2020, obejmuje badania prowadzone przez Międzynarodowy Sojusz ds. Cyberbezpieczeństwa (International Cyber Security Protection Alliance - ICSPA) pod kierownictwem Europolu. Celem tych badań jest analiza aktualnych trendów w cyberprzestępczości oraz ich prognozowanie na najbliższych osiem lat i dalszą przyszłość.

Zagrożenia

Od dwóch lat mamy do czynienia z uprzemysłowieniem cyberprzestępczości. Powstały całe infrastruktury wspierające dostawców usług przestępczych - od hostingu stron internetowych po generowanie danych weryfikacyjnych kart kredytowych. W związku z tym, że w sieci znajduje się obecnie ogromna ilość informacji o nas wszystkich, znacznie wzrosła również liczba ukierunkowanych ataków mających na celu wyłudzenie danych poufnych.

Europol oczekuje, że scenariusze zagrożeń będą się szybko rozwijać. Użytkownicy usług w chmurze nie zawsze wiedzą, komu powierzają swoje dane. Internet Rzeczy (ang. Internet of Things) może natomiast spowodować nasilenie się ataków na urządzenia medyczne i najważniejsze komponenty infrastruktury.

Projekt 2020

Wyjątkowość Projektu 2020 polega na tym, że połączy on wiedzę i doświadczenie największych organów ścigania oraz przedsiębiorstw, instytucji i społeczności profesjonalnych zrzeszonych w organizacji ICSPA.

Komisja Europejska powierzyła niedawno Europolowi funkcję swojego węzła informacyjnego w dziedzinie cyberprzestępczości i zleciła mu utworzenie Europejskiego Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością (European Cybercrime Centre - EC3). W badaniach weźmie również udział policja londyńskiego City oraz Europejska Agencja Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (European Network and Information Security Agency - ENISA).

Wśród przedsiębiorstw, które przystąpiły do Projektu 2020, znalazły się: Visa Europe (usługi płatnicze), Shop Direct Group (największa brytyjska sieć zakupów domowych), Transactis (firma wyspecjalizowana w gromadzeniu i analizowaniu informacji o klientach oraz zapobieganiu oszustwom) i Yodel (firma logistyczna). Dołączy do nich siedem spośród największych na świecie przedsiębiorstw wyspecjalizowanych w zabezpieczeniach systemów informatycznych: McAfee, CGI Canada, Atos, Cassidian, Digiware, Core Security i Trend Micro. Zatrudniają one tysiące specjalistów, którzy analizują problemy dotyczące bezpieczeństwa przez 24 godziny na dobę i udostępnią swoją wiedzę podczas badań.

W Projekcie 2020 wezmą również udział specjaliści z dwóch światowych społeczności profesjonalnych ? (ISC)2 (International Information System Security Certification Consortium ? Międzynarodowe Konsorcjum ds. Certyfikatów Bezpieczeństwa Systemów Informatycznych) oraz IAP (International Association of Public Prosecutors ? Międzynarodowe Stowarzyszenie Prokuratorów).

Projekt 2020 to międzynarodowa inicjatywa, której celem jest gromadzenie i analizowanie danych dotyczących rozwoju cyberprzestępczości. Opracowane w jej ramach informacje i zalecenia zwiększą świadomość rządów, firm i obywateli oraz ułatwią im obronę przed zagrożeniami. Projekt przewiduje również publikację rekomendacji i artykułów przeglądowych na temat nowych scenariuszy zagrożeń oraz stworzenie mechanizmu monitorowania, który pomoże organizacjom walczącym z cyberprzestępczością.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)