Robot-meduza z napędem wodorowym

Robot-meduza z napędem wodorowym

Robot-meduza z napędem wodorowym
22.03.2012 15:47, aktualizacja: 23.03.2012 08:07

Naukowcy z USA opracowali prototyp podwodnego robota naśladującego kształt i sposób poruszania się meduz. Wykorzystuje on do napędu reakcje platyny z wodorem, pochodzącym z wody morskiej – poinformowały media.

Robojelly –. robota o kształcie meduzy – stworzyli naukowcy z Virginia Tech pod kierownictwem dr. Yonasa Tadesse. Ramiona robota są zbudowane z tzw. stopu pamięciowego, powracającego do poprzedniego kształtu po odgięciu czy zdeformowaniu. Osiem ruchomych segmentów naśladujących ramiona zostało otoczonych warstwą nanorurek węglowych i pokrytych spiekiem proszku platynowego. Budowa ta pozwala odtworzyć naturalny system napędu meduzy, która porusza się falując ramionami.

Robot jest napędzany ciepłem powstałym podczas reakcji chemicznych między tlenem, wodorem, pochodzącym z wody morskiej i spiekiem z proszku platynowego, którym jest pokryty. Ciepło to umożliwia szybkie odgięcie się ramion robota i późniejszy ich powrót do poprzedniego stanu. Jak twierdzi kierujący badaniami dr Tadesse, jest to pierwszy robot podwodny, który używa zewnętrznego źródła wodoru jako paliwa.

Jak podał portal Daily Tech, obecnie trwają próby z pierwszym prototypem Robojelly napędzanym jeszcze przez silnik elektryczny –. tworzony jest prosty układ sterowania zdalnego i autonomiczny układ kierowania. W wersji napędzanej wodorem obecnie konstruuje się system umożliwiający dostarczanie wodoru do każdego z ramion oddzielnie – wówczas będzie możliwe dokładne sterowanie robotem.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)