Qualcomm kupuje wynalazcę NFC

Qualcomm kupuje wynalazcę NFC28.10.2016 14:47
Qualcomm kupuje wynalazcę NFC
Źródło zdjęć: © flickr.com | Kārlis Dambrāns
Lop

Qualcomm, producent m. in. procesorów do urządzeń mobilnych, zamierza przejąć NXP Semiconductors NV - firmę, która opracowała system NFC, za około 47 mld dolarów.

Qualcomm, producent procesorów Snapdragon, oferuje 110 dolarów za akcję NPX. Kwota ta jest o 11,5 proc. większa niż wartość, jaka wskazywały akcje NXP podczas wtorkowego zamknięcia notowań. Transakcja ma być sfinalizowana do końca 2017 roku. Dzięki niej Qualcomm zamierza poszerzyć rynek swoich produktów o części do montażu samochodów.

W grudniu 2015 roku NXP przejął za prawie 12 mld dolarów amerykańską spółkę Freescale Semiconductor, stając się tym samym największym na świecie dostawcą elektroniki motoryzacyjnej i podwajając przychody firmy z tego segmentu rynku (40 proc. wszystkich przychodów NXP).

NXP był w 2015 roku siódmym największym na świecie dostawcą chipów pod względem przychodów, z kolei Qualcomm trzecim. Po połączeniu spółek roczne przychody Qualcommu wyniosą ponad 30 mld dolarów.

Decyzja Qualcommu związana jest ze spowolnieniem na rynku smartfonów i silną konkurencją ze strony chińskich i tajwańskich rywali. Dywersyfikacja oparta na wzmocnieniu pozycji na rynku chipsetów dla aut zapewnić ma firmie większą stabilność przychodów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)