Program reklamowy dla OS X dystrybuuje wirusy

Program reklamowy dla OS X dystrybuuje wirusy

Program reklamowy dla OS X dystrybuuje wirusy
Źródło zdjęć: © SXC.hu
24.06.2015 16:52, aktualizacja: 25.06.2015 13:01

Ostatnio coraz częściej pojawiają się raporty na temat dystrybucji nowych złośliwych i potencjalnie niebezpiecznych programów dla Mac OS X. Analitycy bezpieczeństwa Doctor Web zarejestrowali wzrastającą liczbę programów reklamowych i instalatorów dla komputerów Apple, powiązanych w dużym stopniu z pojawieniem się nowych programów partnerskich wymierzonych w użytkowników Mac OS X. Jeden z takich programów był wykorzystywany przez cyberprzestępców do rozpowszechniania trojanów z rodziny Trojan.Crossrider.

Instalator niechcianych aplikacji, który został dodany do bazy wirusów Dr.Web jako _ Adware.Mac.MacInst.1 _ został stworzony z użyciem zasobów programu partnerskiego nazwanego “_ macdownloadpro.com _”. Strony www licznych „partnerów”. biorących udział w tym programie są zwykle wypełnione różnymi modułami reklamowymi i odwiedzanie tych stron prowadzi do otwierania w oknie przeglądarki wielu irytujących kart. Sam instalator ukrywa się jako „użyteczna” aplikacja lub plik MP3. W kilku przypadkach instalator jest pobierany automatycznie gdy użytkownik zostanie przekierowany na określoną stronę www.

Obraz _ Adware.Mac.MacInst.1 _ posiada nietypową strukturę - zawiera dwa ukryte foldery, które nie mogą być przeglądane na komputerze pracującym ze standardowymi ustawieniami systemu operacyjnego, jeśli użytkownik zdecyduje się na przeglądanie zawartości pliku DMG z użyciem Findera.

Katalog z aplikacją zawiera plik binarny uruchamiający instalator oraz kolejny folder z logo aplikacji i zaszyfrowanym plikiem konfiguracyjnym. Gdy instalator zostanie uruchomiony, wyświetla okienko dialogowe z informacją o pliku, który użytkownik zgłosił do pobrania. Po naciśnięciu przycisku "Next" malware wyświetla umowę partnerską informującą użytkownika, że w załączeniu do pliku zostanie zainstalowanych kilka innych komponentów. Jeśli użytkownik kliknie trudno dostrzegalny link "Decline" w dole okna, zostanie pobrany tylko wybrany na początku plik. Jeśli jednak kliknie przycisk "Next", razem z plikiem zostanie pobrany i uruchomiony program wykrywany przez oprogramowanie Dr.Web jako Trojan.VIndinstaller.3.

Z kolei ta aplikacja instaluje złośliwe wtyczki do Safari, Firefoxa i Chrome. Te rozszerzenia są wykrywane jako trojany należące do rodziny _ Trojan.Crossrider _. _ Adware.Mac.MacInst.1 _ kopiuje wszystkie pobrane komponenty do folderu “~/Library/Application Support/osxDownloader”.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)