Poradnik: Zdalne sterowanie pecetem bez ryzyka

Poradnik: Zdalne sterowanie pecetem bez ryzyka

28.03.2014 11:30

Wyjaśnimy krok po kroku, jak skonfigurować oprogramowanie do zdalnego sterowania i jak z niego korzystać.

Obraz
© (fot. Fotolia)

Gdy steruje się zdalnie komputerem należącym do obcej osoby, samemu można się poczuć jak szpieg. Jednak oprogramowanie do zdalnego zarządzania komputerem, jak TeamViewer i UltraVNC, okazuje się bardzo praktyczne. Siedząc przy swoim pececie, pomożecie innym w poszukiwaniu błędu, kiedy ich Windows szwankuje albo program wciąż się zawiesza. Kolejne scenariusze zastosowania: możecie pracować z domu, serwisować serwer albo wymieniać pliki. Nawet za pomocą smartfonu i tabletu da się sterować bardzo oddalonymi komputerami. Możecie drukować na przykład zapisane na smartfonie zdjęcia i dokumenty.

Aby nikt nie mógł podsłuchać połączenia pomiędzy pecetami, niezbędne jest mocne szyfrowanie. TeamViewer stosuje klucz 256-bitowy AES, wymieniany w procedurze Challenge Response. To oznacza, że klucz nigdy nie opuści waszego własnego komputera. W epoce skandalu inwigilacyjnego z NSA w roli głównej należy jednak mieć na uwadze, że producenci oprogramowania takiego jak TeamViewer nie zawsze mogą uchylać się od rozporządzeń władz państwowych, co dla użytkowników oznacza niebagatelne zagrożenie bezpieczeństwa. W przypadku opensource’owego narzędzia, jakim jest UltraVLC, ryzyko nie istnieje, ponieważ społeczność programistów od razu znalazłaby ukryte w nim dziury. To sprawia, że VLC jest interesującym, wolnym od szpiegowskich zakusów narzędziem dla profesjonalistów.

TEAMVIEWER: Telefon steruje PC

1) Dwie instalacje

Obraz
© (fot. www.chip.pl)

Konfiguracja jest prosta. Najpierw zainstalujcie narzędzie na pececie sterującym (źródło) i wybierzcie opcje »Zainstaluj«. oraz »do celów indywidualnych/niekomercyjnych«. Na pececie sterowanym (cel), z którego będziecie później zdalnie korzystać, aktywujcie »Zainstaluj« oraz ponownie »do celów indywidualnych/niekomercyjnych«. Jeśli życzycie sobie logowania w stylu Windows z nazwą użytkownika i hasłem, pozwólcie asystentowi przygotować tego peceta do obsługi nienadzorowanego zdalnego dostępu. W przeciwnym razie przerwijcie w tym miejscu.

2) Zdalne sterowanie komputerem

Obraz
© (fot. www.chip.pl)

Teraz na komputerze źródłowym wprowadźcie „Identyfikator partnera”. peceta docelowego, który wyświetlany jest w interfejsie TeamViewera. Wybierzcie »Zdalne sterowanie komputerem« i kliknijcie »Połącz z partnerem«. W tym momencie potrzebujecie hasła wyświetlanego również na komputerze docelowym. Po kilku sekundach na pececie źródłowym zobaczycie interfejs komputera docelowego, jednak bez tła pulpitu. Jeśli życzycie sobie pełnej jakości obrazu, w opcjach »Widok« wyłączcie funkcję »Usuń tapetę«. Ta decyzja spowolni jednak połączenie.

3) Ograniczanie dostępu

Obraz
© (fot. www.chip.pl)

Aby zapewnić, że wybrane osoby będą mogły korzystać z komputera, powinniście utworzyć białą listę. Kliknijcie »Opcje | Bezpieczeństwo | Konfiguruj«, a potem aktywujcie »Zezwól na dostęp tylko partnerom i użytkownikom o następujących identyfikatorach«. Wpiszcie teraz ID komputera docelowego i kliknijcie »Dodaj identyfikator«.

4) Wymiana plików

Obraz
© (fot. www.chip.pl)

W celu wymiany dokumentów pomiędzy komputerem źródłowym a innym urządzeniem przejdźcie do »Transferu plików«. Wybierzcie tam folder docelowy i plik do przekopiowania oraz kierunek: »Wyślij«. lub »Odbierz«.

Obraz
© (fot. www.chip.pl)

Jeśli chcecie sterować pecetem z poziomu iPhone’a albo androidowego smartfonu, to pobierzcie z właściwego app store’u aplikację TeamViewer i zainstalujcie ją na urządzeniu mobilnym. Obsługa aplikacji jest wzorowana na narzędziu windowsowym.

Obraz
© (fot. www.chip.pl)

Zdalne sterowanie możecie też niejako odwrócić, na przykład aby załadować pliki z urządzenia mobilnego do peceta. Wyszukajcie w app storze „TeamViewer do zdalnej pomocy”. i zainstalujcie aplikację. Podczas pierwszego uruchomienia zostanie przeprowadzona konfiguracja przystosowanego do waszego telefonu rozszerzenia. Gdy to się już dokona, uruchomcie na smartfonie TeamViewer i wpiszcie identyfikator partnera, czyli programu pracującego na PC. Po utworzeniu połączenia możecie kopiować dokumenty z telefonu na komputer albo w odwrotnym kierunku – kliknijcie w tym celu »Wyślij« lub »Odbierz«. Komunikacja w drugą stronę odbywa się za pomocą aplikacji TeamViewer Quick Support.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "W Holandii wszczepiono czaszkę wydrukowaną w 3D"

ULTRA VNC

UltraVNC zalecamy tylko zawodowcom, ponieważ konfiguracja narzędzia jest dość skomplikowana. Szczegółowe informacje znajdziecie na forum.ultravnc.net.

1) Instalacja programu

Obraz
© (fot. www.chip.pl)

Zainstalujcie najpierw »Ultra VNC«. oraz »Upgrade 1.0.8/1.0.9« na pececie sterującym. Na komputerze, który ma być zdalnie sterowany, zainstalujcie »Ultra VNC Server« oraz »Upgrade 1.0.8/1.0.9«. Podczas instalowania serwera zaznaczcie dodatkowo, że ma on zostać skonfigurowany jako usługa systemowa.

2) Konfiguracja dostępu

Obraz
© (fot. www.chip.pl)

Teraz na komputerze z zainstalowanym serwerem, przesuńcie wskaźnik myszy na ikonę UltraVNC na Pasku zadań. Później prawym przyciskiem myszy kliknijcie ikonę narzędzia i wybierzcie »Admin Properties«. W pozycji »Authentification«. wpiszcie dowolne hasło dla połączenia.

3) Budowa połączenia

Obraz
© (fot. www.chip.pl)

Teraz na komputerze sterującym uruchomcie »UltraVNC Viewer«. i w wierszu »VNC Server« wprowadźcie jego publiczny adres DynDNS. Kliknijcie »Connect«, a później wpiszcie hasło serwera. UltraVNC otworzy wtedy nowe okno, w którym będziecie widzieć i obsługiwać interfejs zdalnie sterowanego komputera.

4) Szyfrowanie transmisji

Obraz
© (fot. www.chip.pl)

Ponieważ UltraVNC nie oferuje szyfrowania, musicie się o nie postarać –. użyjcie wtyczki. Ze strony adamwalling.com/SecureVNC/ pobierzcie plik „SecureVNC-Plugin.dsm” i zapiszcie go na komputerze-serwerze w folderze »Program Files\uvnc bvba\UltraVNC«. Kliknijcie później prawym przyciskiem myszy ikonę UltraVNC na Pasku zadań i wybierzcie »Admin Properties«. W opcji »DSM Plugin« zaznaczcie pole »Use«, wybierzcie SecureVNC-Plug-in z listy i zatwierdźcie operację, klikając »Apply | OK«. Na komputerze z Viewerem skopiujcie plik „SecureVNC-Plugin.dsm” do folderu »Program Files\UltraVNC«. Uruchomcie Viewer i aktywujcie »Use DSM Plugin«. Wybierzcie plug-in z listy i utwórzcie połączenie z serwerem. Teraz zarówno hasło log-on, jak też inne przesyłane dane będą szyfrowane.

5) Znoszenie blokady

Obraz
© (fot. www.chip.pl)

Może się zdarzyć, że firewall Windows odkryje transfer danych wygenerowany przez UltraVNC i zablokuje program. Kliknijcie wówczas »Dopuść dostęp«, aby dalej korzystać ze zdalnego sterowania.

6) Podnoszenie prędkości

Obraz
© (fot. www.chip.pl)

Przez ograniczenie zajmującej dużo czasu kompresji pakietów danych na koniec podwyższycie szybkość połączenia. W tym celu uruchomcie UltraVNC Viewer ponownie. W oknie dialogowym narzędzia kliknijcie »Options«. i wyłączcie »Auto select Best settings«. Następnie wybierzcie »Ultra« i aktywujcie opcje »Use CopyRect encoding«, »Zip/Tight Compression« i »Jpeg (Tight) – Quality«.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "W Holandii wszczepiono czaszkę wydrukowaną w 3D"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)