Polski wynalazek - światło słoneczne także w nocy

Strona głównaPolski wynalazek - światło słoneczne także w nocy
28.06.2013 14:24
Polski wynalazek - światło słoneczne także w nocy
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Solaris to sterownik oświetlenia, naśladujący dobowy ruch Słońca z wybranego miejsca na Ziemi (także obszary dnia i nocy polarnej) co do jasności, barwy i kierunku. Urządzenie steruje konwencjonalnymi źródłami światła poprzez dotychczasową instalację elektryczną, a uruchamiany jest zwykłym włącznikiem światła.

Wewnątrz sterownika pracuje kalkulator astronomiczny oraz zegary czasu uniwersalnego i czasów lokalnych. Dla dokładnego obliczania położenia Słońca, wewnętrzny zegar kwarcowy może być korygowany sygnałem GPS (na całym świecie) lub DCF7. (tylko w Europie). Ustawienia lamp oraz miejsce dla którego naśladujemy Słońce (Karaiby, Teneryfa, czy też miejsce z planowanych wakacji) ustawiamy łącząc się bezprzewodowo (Bluetooth) z komputera PC lub smartfona z odpowiednim programem.

Kalkulator astronomiczny pozwala na dokładne określenie położenia Słońca dla dowolnego obserwatora na Ziemi w zakresie lat 200. do 2255. Wprowadzenie danych do sterownika oraz sygnału GPS/DCF77 możemy dokonać raz na cały okres funkcjonowania, możemy też zmieniać kilka razy dziennie.

Baza danych miejsc programu Solaris to ponad 60. miejsc we wszystkich państwach, strefach czasowych i na wszystkich kontynentach. Wprowadzone miejsce możemy zaobserwować na mapie Google - wprost z programu, a także z tabeli zamieszczonej na stronie internetowej. Każde miejsce możemy ręcznie edytować, zmieniając pozycję lub strefę czasową.

Urządzenie sterować może zarówno oświetleniem wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Zestaw startowy - zawierający sterownik do montażu na szynie DIN, fotokomórkę oraz płytkę CD - nabyć możemy w cenie 675 złotych. Pojedynczy odbiornik, kosztujący 122 złotych, kupić należy osobno.

Źródło: informacje producenta, PS, WP.PL

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)