Polska armia inwestuje w drony

Polska armia inwestuje w drony

Polska armia inwestuje w drony
Źródło zdjęć: © Muzeum Techniki w Warszawie
25.11.2013 08:49, aktualizacja: 25.11.2013 11:12

W ramach realizacji Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych na lata 2013-2022 resort obrony
narodowej prowadzi działania zmierzające do pozyskania na uzbrojenie bezzałogowych systemów
powietrznych (BSP).

Chodzi o wyposażenie wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych w bezzałogowe systemy powietrzne (BSP) różnych klas, w celu osiągnięcia zdolności do prowadzenia rozpoznania obrazowego na szczeblu taktycznym oraz operacyjnym. Wraz z zestawami BSP planowane jest pozyskanie pakietu logistycznego i szkoleniowego.

Działania te wpisują się w szerszy zakres prac, których celem jest głęboka modernizacja techniczna całych Sił Zbrojnych RP oraz dostosowanie ich potencjału do wyzwań XXI w.

Dotychczasowe doświadczenia związane z wykorzystaniem BSP w warunkach bojowych, wyniesione z misji w Afganistanie, potwierdzają zasadność przyjętych założeń. Jest to ogólnoświatowy trend, który obserwować można także m.in. w krajach należących do NATO i Unii Europejskiej.

Cała procedura pozyskania BSP miała charakter jawny i ogólnodostępny. Procedurę pozyskania BSP rozpoczęto 2. stycznia 2013 r., poprzez zamieszczenie na stronie internetowej Inspektoratu Uzbrojenia zaproszenia do udziału w dialogu technicznym. Dialog ten, do którego wstępny akces zgłosiło 51 podmiotów krajowych i zagranicznych prowadzono w kilku etapach. Ostatecznie Inspektorat Uzbrojenia podjął dialog techniczny z 27 firmami , spośród tych, które odpowiedziały na zaproszenie wystosowane w styczniu. Był on prowadzony przez kolejnych sześć miesięcy i zakończył się w lipcu br. W wyniku przedstawionych ofert, prezentacji i spotkań zdecydowano się na przeprowadzenie prac analityczno-koncepcyjnych propozycji przygotowanych przez 14 firm, spośród tych, z którymi przeprowadzono dialog techniczny.

Aktualnie prowadzona jest faza analityczno-koncepcyjna w zakresie BSP mini, krótkiego zasięgu, średniego zasięgu oraz MALE. Jej wynikiem będzie opracowanie Pełnego Studium Wykonalności oraz Wstępnych Założeń Taktyczno-Technicznych, które po zatwierdzeniu będą podstawą merytoryczną do uruchomienia procedur zamówień uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Zamknięcie fazy analityczno-koncepcyjnej pozwoli również na doprecyzowanie tego ile egzemplarzy danego typu BSP powinno zostać zakupione.

Zgodnie z Planem Modernizacji Technicznej pozyskanie pierwszych egzemplarzy powinno nastąpić w 2015 roku.

Źródło: PAP, SW, WP.PL

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (140)